Na Antarktidě zemřelo 150 tisíc tučňáků

Kolonie zahradila ledová kra

Na Antarktidě zemřelo 150 tisíc tučňákůNOVÉ
Tučňáci kroužkoví na pobřeží Antarktidy. Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět

Echo24

Asi 150 tisíc tučňáků kroužkových zahynulo za posledních pět let v zálivu Commonwealth u Antarktidy, který je největrnějším místem na planetě. Vyplývá to z průzkumu australské univerzity, o kterém informoval britský deník The Guardian. V roce 2010 totiž místo, kde žila jejich kolonie, zahradila obří ledová kra a tučňáci se tak museli začít vydávat pro potravu do vzdálenosti šedesáti kilometrů.

Tučňáci obývající mys Denison žili vždy přímo u pobřeží. Před pěti lety jejich kolonie čítala 160 tisíc jedinců, nyní se jejich počet snížil na pouhých 10 tisíc. Vědci předpovídají, že kolonie do dvaceti let zcela vymizí, pokud se kra o velikosti 2 900 kilometrů čtverečních nerozlomí či se od pobřeží opět neuvolní.

„Kvůli tomu, že se v zálivu Commonwealth na východě Antarktidy objevila ledová kra B09B a vzhledem k rychlému šíření ledu se dramaticky zvýšila vzdálenost, kterou musí tučňáci kroužkoví urazit, aby se dostali k potravě,“ uvedli odborníci v mezinárodním vědeckém časopise Antarctic Science. Obrovská ledová kra se v oblasti pohybovala asi 20 let, poté ale narazila na ledovec a tam se zasekla.

Čtěte také: Led v Antarktidě přibývá, říká nová studie vědců z NASA