2 Krátkým sukním odzvonilo

Turecko 1967 a dnes. Srovnání snímků vyvolalo bouři

, NOVÉ

Témata: , , ,

Mimořádné emoce vzbudil na Facebooku nedávný příspěvek komunity nazvané Istanbulská revoluce (Istanbul Revolution). Zatímco na první fotce pořízené v roce 1967 jsou ženy oblečené do kratších šatů bílé barvy a mají odhalené nohy i ruce. Na té druhé z roku 2014 jsou pak ženy zahalené do dlouhých kalhot, šatů s dlouhými rukávy a rovněž mají zakryté vlasy.

Správci komunity Istanbul Revolution k dvěma fotografiím napsali stručný komentář, že mají symbolizovat ,,vývoj tureckých oslav Dne republiky“, který se slaví 29. října. O týden později na stejném místě zveřejnili krátký komentář shrnující reakce, jakých se po zveřejnění fotografií dočkali.

Reakce čtenářů lze podle nich rozdělit do čtyř skupin. Do první patří Turci, kteří si myslí, že se situace v Turecku zhoršuje, že dřív bývalo lépe. Na to ostatně podle svých slov chtěli upozornit i správci této komunitní stránky na Facebooku.

Do druhé skupiny lze zařadit reakce těch, kteří příspěvek nepochopili, píše se na Facebooku. Ti v komentářích nazývali ženy z fotografie z roku 1967 ,,prostitutkami či dokonce děvkami, které shoří v pekle“. Tato druhá skupina lidí naopak hodnotí pozitivně, že se z Turecka stává nábožnější země.

Do další skupiny komentujících zahrnují autoři rozzlobené islamisty, kteří se uchýlili ke slovním útokům na osobu autora koláže. Nebáli se nazvat ho prasetem, Židem, Arméncem, Řekem, bastardem a dalšími přízvisky. Vulgárně útočili i na jeho matku i sestru, kterou však, jak autor upozorňuje, nemá.

Do čtvrté skupiny pak patří zejména Evropané, kteří tvrdí, že turecké ženy napodobovaly v roce 1967 Západ a že je pro ně lepší držet se tradic. Podle nich by si lidé z východních zemí měli chránit své tradice a přebírání tradic Západu je pro ně bezvýznamné, píší správci komunitní stránky na Facebooku.

Concerning the post I shared last weekLast week, I shared this image. A comparison of Turkish women from 1967 and…

Zveřejnil(a) Istanbul Revolution dne 15. únor 2016

Podobný zájem vzbudilo nedávno video, které vzniklo koláží dobových fotografií ze čtyřicátých až sedmdesátých z Íránu. Zatímco před 40 lety vypadal Írán jako ráj a z fotografií číší uvolněnost, svoboda a radost ze života, dnes patří mezi nejkonzervativnější islámské režimy na světě.

Čtěte také: VIDEO: Bikiny, minisukně a rock’n‘roll. Írán před 40 lety

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.