Těžká rána pro Obamu. Trump má moc zrušit jeho rozhodnutí z minulých let

Střídaní v Bílém domě

Těžká rána pro Obamu. Trump má moc zrušit jeho rozhodnutí z minulých letNOVÉ
Úřadující prezident USA Barack Obama. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět

Echo24

Prezident Barack Obama nebojoval v předvolební kampani jen za svou ideovou následovnici Hillary Clintonovou. Snažil se voliče přesvědčit o tom, že budou rozhodovat také o odkazu jeho samotného. Zvolením Donalda Trumpa utrpěl těžkou ránu, píše deník Politico. Se silnou podporou kongresu může totiž Trump některé jeho kroky z minulých let zvrátit.

Obama věděl, proč se v posledních dnech tak výrazně snažil mobilizovat voliče, aby přišli dát hlas jeho bývalé ministryni zahraničí. Clintonová a Obama riskovali a v závěru kampaně vsadili na to, že výrazné propojení jejího politického programu s rostoucí popularitou ještě nedávno velmi neoblíbeného prezidenta osloví váhající voliče. Tato hra však nevyšla a Obama v době, kdy je jeho popularita na výši a výrazně nad 50 procenty, neuspěl ve snaze odvrátit výhru rekordně nepopulárního prezidentského kanadidáta. Někteří demokraté to sice považují za paradox, avšak ani s touto výhodou nedokázal Obama dostat k volbám více svých věrných, aby podpořili Clintonovou.

Ačkoli ekonomika se vzpamatovala z krize, kterou Obama zdědil na začátku svého mandátu, a nezaměstnanost klesla pod pět procent, Američanům to nestačilo. Pocit, že systém je zmanipulovaný ve prospěch bohatých, byl hnacím motorem populistických kampaní nalevo (Bernie Sanders) i napravo (Donald Trump). Sanders i Trump se strefili do obav amerických voličů, když kritizovali transpacifickou obchodní dohodu TPP, jejíž vyjednání je jednou ze součástí Obamova odkazu.

Stejně jako pro ještě důležitější prioritu svého dědictví, zdravotnickou reformu, pro ni první černošský prezident nedokázal získat nadpoloviční většinu veřejnosti a Trump jej za to potrestal. Nyní republikáni doufají, že reformu zruší.

Důvodem pro to, že Obamova popularita byla vyšší než podpora jeho zásadních politických kroků, mohou být jeho nezpochybnitelné osobní kvality, které kontrastují s vystupováním jeho nástupce.

„Lidé vidí prezidenta jako někoho, kdo může být vzorem pro jejich děti,“ prohlásil v říjnu Obamův mluvčí Josh Earnest nedlouho po zveřejnění záznamů s Trumpovými obscénními výroky na adresu žen. Dodal, že lidé se i v nejtěžších dobách mohli vždy spolehnout na prezidentovy charakterové kvality. Ani tato jistota možná nepřežije Obamovo volební období, dodává Politico.

Čtěte také: Kdo je Trump? „Povstal z popela jako bájný Fénix“

Trump je prezidentem. Pro Clintonovou hlasovalo více voličů