Chovanec důrazně odmítá politizaci reorganizace policie. Babiš útočí

Krize kvůli policii

Chovanec důrazně odmítá politizaci reorganizace policie. Babiš útočíAKTUALIZUJEME 2
Domov

Echo24

Koalice v dosud největší krizi. Vládní hnutí ANO požádalo kvůli návrhu na reorganizaci policie o dohadovací jednání s koaličními partnery, kterého by se měli účastnit i státní zástupci. Zásadně nesouhlasí se slučováním policejních vyšetřovacích útvarů. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) dokonce zvažuje rezignaci. Proti změně se staví i vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Sociálně demokratický ministr vnitra Milan Chovanec ale následně důrazně odmítl politizaci reorganizaci policie, jak ji prezentuje ANO.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán s návrhem nesouhlasí a podle vicepremiéra Andreje Babiše uvažuje o rezignaci. Na dnešním jednání předsedů koaličních stran dnes podle Babiše nebyl požadavek ANO vyslyšen.

Pelikán požaduje, aby se jakákoli reorganizace policie předem konzultovala s nejvyšším státním zastupitelstvím. Ministr rovněž poukázal na to, že jakákoli reforma by mohla výrazně ztížit boj proti korupci, který má přitom vláda obsažený přímo ve svém programu.

Pelikán večer v ČT řekl, že situace je mimořádně vážná.

„Mě jde skutečně o čistotu procesu. Myslím si, že je logické a přirozené, aby se takto zásadní změna děla v úzké součinnosti s nejvyšším státním zastupitelstvím. Pokud se takto překotně chystá změna, proti které tady varují nejen nejvyšší státní zástupci ale i vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, tak je to něco alarmujícího a něco, co je špatně,“ prohlásil Pelikán v rozhovoru pro Českou televizi.

Policejní prezident Tomáš Tuhý dnes oznámil, že policie chce vybudovat Národní centrálu proti organizovanému zločinu, v níž by bylo pět speciálních oddělení. Plány na reorganizaci se už dříve staly terčem kritiky například ze strany žalobců včetně nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nebo protikorupčních iniciativ, podle nich by to mohlo například ovlivnit vyšetřování složitých kauz a vyřadit ze hry šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachtu.

Čtěte také: Policie potvrdila, že chystá nový tým proti organizovanému zločinu

Jak by mělo koaliční jednání dál vypadat, Babiš novinářům neřekl. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes jednání vlády opustil před jeho skončením kvůli schůzce se slovenským premiérem Robertem Ficem.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) odmítá politizaci připravované reorganizace policie, jak ji prezentuje hnutí ANO za aktivní pomoci s ním propojených médií. Reorganizace je připravena profesionálně a s maximálním ohledem na to, aby jejím jediným dopadem byly lepší výsledky v boji se zločinem, uvedl dnes ministr.

„Důrazně odmítám politizaci připravované reorganizace Policie ČR tak, jak ji prezentuje hnutí ANO za aktivní pomoci s ním propojených médií. Jde o účelový nátlak, o jehož pravých důvodech nechci raději spekulovat. Reorganizace Policie je připravena profesionálně a s maximálním ohledem na to, aby jejím jediným dopadem byly lepší výsledky v boji se zločinem,“ uvedl Chovanec.

„Policie je nezávislá a nelze ji prostřednictvím cílených politických předvolebních kampaní rozvracet. Příprava vlastní reorganizace je pak v souladu se zákonem v odborné kompetenci policejního prezidia a schvaluje ji pouze ministr vnitra. Policie CR není obchodní firma a nelze se k ní takto chovat,“ dokončil ministr vnitra své vyjádření.

Zeman varuje před snížením kvality policejní práce

Policie v souvislosti s plánovaným sloučením Útvaru pro odhalování organizované korupce a protikorupční policie nerozptýlila pochybnosti ani šéfa Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Sdělil to mluvčí šéfa žalobců Petr Malý v reakci na dnešní vystoupení policie, která se poprvé vyjádřila k plánované reorganizaci. Podle něj Zeman nadále trvá na argumentech, které popsal v dopise pro premiéra Bohuslava Sobotku či ministra vnitra Milana Chovance (oba ČSSD). Politiky varuje před tím, že by se mohla snížit kvalita policejní práce nebo by mohli odcházet zkušení detektivové.

Zeman v dopise zmiňuje, že sloučením dvou elitních útvarů velká policejní složka, která nepůjde efektivně řídit. Mnoho policistů by také mohlo odejít do civilu. „Domnívám se, že sloučení obou útvarů povede ke snížení kvality práce, průtahům, rozmělnění odpovědnosti či dokonce k nemožnosti vyšetřovat některé složité věci. Mohu jen doufat, že uvedené následky nebudou tak fatální, aby došlo ke zmaření či podstatnému ztížení stíhání závažné organizované trestné činnosti, ať už hospodářského anebo korupčního charakteru,“ napsal politikům Zeman.

Je to velké varování, řekl Pelikán

„Je to něco co se musí stát po zralé úvaze konzultaci se všemi i se státními zastupitelstvími. Jestliže před takovýmto krokem nejvyšší státní zástupce varuje, tak i pro mě je to veliký vykřičník,“ řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán k návrhu policejního prezidenta Tomáše Tuhého.

Ke kritice se přidaly i protikorupční iniciativy Transparency International nebo Nadační fond proti korupci. Iniciativa Vraťte nám stát se kvůli tomu dnes obrátila na poslance.

Čtěte více: Konec. Pelikán nový zákon o žalobcích neprotlačí