Konec. Pelikán nový zákon o žalobcích neprotlačí

Problematický návrh

Konec. Pelikán nový zákon o žalobcích neprotlačíNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Byl to zřejmě nejzásadnější úkol, který ministr spravedlnosti ve vládě Bohuslava Sobotky dostal na starost. Jenže nad zákonem o státním zastupitelství pohořela Helena Válková a teď i její nástupce Robert Pelikán (oba ANO). Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana by totiž bylo lepší, kdyby ministr zákon ze sněmovny stáhl. K tomu se kloní nejen opozice, ale i koaliční partneři hnutí ANO, kterým vadí Pelikánova neústupnost. Z někdejší priority resortu tak nakonec zřejmě nebude nic.

Necelý rok a půl před volbami je jasno: nový zákon o státním zastupitelství nebude. Minimálně ne v podobě, v jaké se ho snaží prosadit ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Ten klíčovou normu svého resortu tlačí silou a poslanci (včetně těch koaličních) už mu v minulých týdnech vzkázali, že pokud sám neustoupí, návrh ve sněmovně zásadním způsobem změní.

Pelikán nemá pro nový zákon podporu nejen ve sněmovně, ale ani v odborné veřejnosti. Experti navíc vidí dvojí riziko – problematické může být jak přijetí Pelikánova návrhu, tak verze, kterou by nepřehledně a s řadou změn podpořila většina ve sněmovně. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman už proto ministrovi dal vědět, že se kloní spíše ke stažení zákona z jednání dolní komory. Poslanci přitom mají o novince jednat na schůzi, která začíná už příští týden.

„Byl bych nerad, aby došlo ke tvořivosti ve vztahu k zákonu o státním zastupitelství,“ uvedl Zeman v České televizi s tím, že by bylo lepší s předložením zákona počkat na klidnější politickou atmosféru: „Začínám se přiklánět k tomu, že je lepší současný právní stav.“

Že to bude mít návrh z dílny ministra spravedlnosti ve sněmovně těžké, bylo jasné už od jeho předložení. Poslanci teď proto Zemanův návrh vítají a jsou pro stažení zákona.

‚Volné hlasování může skončit katastrofou‘

„Já si osobně myslím, že ten zákon je v podstatě neopravitelný. Že v sobě má začleněno tolik základních chyb, včetně soustředění veškeré moci na jedno místo či změny celé struktury státního zastupitelství v jednom okamžiku, že by bylo nejlepší, kdyby nebyl ve sněmovně vůbec projednáván,“ souhlasí například Marek Benda z ODS, který je velkým kritikem Pelikánova návrhu. „Ministr nám dal jasně najevo, že nechce měnit vůbec nic. Nevyhověl ničemu a přichází si do sněmovny pro porážku, která může v případě volného hlasování poslanců skončit i katastrofou. Pokud to vláda nestáhne z jednání sama, měli bychom jí ten návrh vrátit. To by bylo nejlepší,“ dodává.

Kdo by čekal, že Pelikána podpoří koaliční partneři, ten by se pletl. Také ČSSD a lidovcům totiž vadí, že s nimi ministr přípravy zákona téměř nekomunikoval a že ze své verze nechce nijak ustoupit. Výsledná podoba zákona o státním zastupitelství má koneckonců odpůrce i přímo v hnutí ANO, varuje před ní například Pelikánova předchůdkyně Helena Válková.

„Tak, jak je ten zákon napsaný, by podporu ve sněmovně nenašel. Pokud na tom ministr bude trvat a bude ho chtít protlačit silou, na 99 procent narazí. Z jeho strany by tak asi bylo lepší, pokud by to stáhl,“ přidává se jeden z právních expertů ČSSD Jan Chvojka. „Nový zákon o státním zastupitelství teď není nějakým neodkladným problémem. Předcházet by mu navíc měl nový trestní řád,“ doplňuje stranického kolegu šéf klíčového ústavně-právního výboru sněmovny Jeroným Tejc.

Stejně vidí osud zákona i lidovecký místopředseda sněmovny Jan Bartošek, podle kterého nad tématem ještě musí zasednout koaliční rada: „To stanovisko Pavla Zemana je nicméně poměrně zásadní a já osobně se k němu kloním.“

Největší problém: dohled nad protikorupčním speciálem

Pokud by Pelikán svůj návrh zákona skutečně stáhl, že jasné, že nový do voleb připravit nestihne a jeho resort tak neodevzdá jednu z priorit, kterou dostal za úkol už při vzniku současné vlády. Ministr spravedlnosti nicméně může zákon tlačit i nadále, proti všem. Minimálně v očích části veřejnosti by tak zůstal tím, kdo si přál změnu, zatímco ostatní mu to neumožnili.

Kontroverze vzbuzuje Pelikánův návrh hned z několika důvodů. I když ministr tvrdí, že by měl posílit postavení žalobců a pomoci v boji s hospodářskou kriminalitou a korupcí, je to právě plánovaný protikorupční speciál, který budí největší rozruch. Kritikům se totiž nelíbí, že nad ním v podstatě chybí jakákoliv kontrola. A vadí jim i nebezpečí koncentrace moci v rukou nejvyššího státního zástupce. Oponenti také varují, že státní zástupci zůstanou i přes sliby resortu nadále neodpovědní. Například za podávání zjevně nesmyslných žalob.

Podle ministerstva má zákon naopak nastartovat novou éru veřejné žaloby. Návrh počítá s koncem vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci, s vytvořením již zmiňovaného speciálu, s výrazným posílením odpovědnosti státních zástupců a omezením možnosti resortu vstupovat do živých kauz a získávat z nich informace.

Čtěte také: Pelikán míří k porážce. Státní zastupitelství tlačí proti všem

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články