Zeman: Ti, kdo odmítají jednotnou Čínu, musí trpět sklerózou
Prezident o Číně
Prezident Miloš Zeman je rád, že v Praze zvítězil při schvalování smlouvy s Pekingem rozum. Ti, kdo podle něj odmítali včlenit do textu dohody článek, že uznáváme politiku jednotné Číny, trpí pokročilou sklerózou. S klauzulí pokládající Tchaj-wan za součást Číny nesouhlasila část zastupitelů. Smlouva vyvolala také rozhořčenou reakci Tchaj-wanu. Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy současně nepřímo potvrdil, že čínský prezident Si Ťin-pching přiletí 28. března do České republiky a je pozvaný i do Lán.
Smlouvu o partnerství Hlavního města Prahy s čínským Pekingem kritizovali někteří ze zastupitelů za Trojkoalici. Sporná je podle nich věta o politice jednotné Číny, která v sobě zahrnuje i Tchaj-wan coby své území. Na takovémto konstatování nevidí ovšem prezident žádný problém.
„Ti, kdo odmítají včlenit do textu dohody o partnerství Prahou a Pekingem to, že uznáváme politiku jednotné Číny, trpí pokročilou sklerózou, protože všechny vlády ať už pravicové nebo levicové, od roku 1989 nemluvě o době před tím, uznávají politiku jednotné Číny včetně Tchaj-wanu,“ uvedl prezident.
Čtěte také: Pražští zastupitelé rozzuřili Tchaj-wan. Žádá vysvětlení a nápravu
Zeman přiznal, že Si Ťin-pching bude prvním prezidentem, kterého pozve na zámek v Lánech. „Jako výraz osobních sympatií i jako výraz přátelské spolupráce mezi oběma zeměmi,“ řekl serveru Zeman. Nepřímo potvrdil, že čínský prezident přiletí do Prahy 28. března.
V čínské delegaci by měly být podle něho tři desítky byznysmenů, v Česku se setkají se stejným počtem významných českých podnikatelů. Zeman ocenil to, že Česko bude jedinou zemi Evropské unie, kterou čínský prezident při této cestě navštíví.
Zeman mluvil v rozhovoru taky o březnovém summitu Evropské unie a Turecka. Brusel slíbil Ankaře koncem loňského roku tři miliardy eur (asi 81 miliard Kč) z unijních peněz výměnou za posílení spolupráce na snížení počtu uprchlíků, kteří právě přes Turecko směřují do Řecka a pak dál do Evropy. Český prezident soudí, že debata bude vyhrocená. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan „bude požadovat ne šest, ale devět miliard a každým dalším summitem se tato částka bude zvyšovat,“ domnívá se Zeman.
Dále prezident odmítl úvahu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) o tom, že pokud by Česko vystoupilo z Evropské unie, ocitlo by se ve sféře vlivu Ruska. „Tím, že jsme členy NATO, nemůžeme být současně v ruské sféře vlivu. To si premiér zřejmě neuvědomil,“ uvedl Zeman. Zdůraznil, že je odpůrcem vystoupení Česka z unie, ale referendu na toto téma by nebránil.
Čtěte také: Zásadní rozpory kvůli vládě se Zemanem nemáme, libuje si Sobotka
Zeman se krátce vrátil i ke své nedávné návštěvě Libereckého kraje. Při jedné ze zastávek v Jizerských horách se prezident poprvé osobně setkal s bývalým komunistickým premiérem Lubomírem Štrougalem, který tam má chalupu. Toto setkání v něm prý probudilo zamyšlení nad bývalým režimem a schopnostmi některých jeho představitelů.
„Říkal jsem mu, pane Štrougale, o vás panují dvě hypotézy. První, že jste byl nejinteligentnější člen komunistického politbyra a druhá, že jste byl jediný inteligentní člen komunistického politbyra. Která hypotéza je pravdivá? Štrougal se zachoval jako diplomat a obratně se vyhnul odpovědi. Mimochodem moje hypotéza zní, že druhá možnost je správná,“ osvětlil prezident čtenářům předmět hovoru.