1 DIPLOMATICKÁ ROZTRŽKA

Pražští zastupitelé rozzuřili Tchaj-wan. Žádá vysvětlení a nápravu

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Tchajwanská vláda se ostře ohradila proti znění dohody o navázání vztahů mezi Prahou a Pekingem, kterou tento týden schválili pražští zastupitelé, a kde se hovoří o Tchaj-wanu jako o součásti komunistické Číny. Vláda ostrovního státu teď proto bude požadovat vysvětlení od českého ministerstva zahraničí. Rovněž žádá vedení Prahy, aby zjednalo nápravu. S odkazem na tchajwanské ministerstvo zahraničí o tom informuje tamní tisková agentura CNA.

Tchajwanská vláda se ohradila zejména proti spornému bodu číslo tři, který je součástí návrhu na normalizování vztahů mezi Prahou a Pekingem na úroveň sesterských měst. „Hlavní město Praha v souladu s Vládou ČR nadále uznává politiku jedné Číny, stejně jako uznává Taiwan jako nedílnou součást čínského území,“ píše se doslova v bodu číslo tři.

Tisková agentura CNA uvádí, že vláda ostrovního státu to považuje za rozporování své suverenity. Tchajwanské ministerstvo zahraničí proto bude požadovat od české diplomacie vysvětlení. Rovněž prý bude požadovat, aby vedení města Prahy zjednalo nápravu. Tchajwanské ministerstvo zahraničí dodalo, že nebude nikdy akceptovat žádné formulace, které rozporují suverénní postavení země.

Ministerstvo podle agentury CNA zároveň zdůraznilo, že Tchaj-wan (Čínská republika) je už od založení v roce 1912 samostatným státem. Svá slova podložilo tím, že ostrovní stát udržuje určité styky s některými dalšími zeměmi a že je členem několika mezinárodních organizací.

České ministerstvo v tuto chvíli nemá o protestu Tchajwanu žádné informace. „Nemám o tom žádné informace, celá věc však pravděpodobně půjde za Prahou, neboť je to její iniciativa,“ řekla mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Dokument nazvaný jako „Dohoda o navázání vztahu sesterských měst mezi Pekingem, Čínská lidová republika a hlavním městem Prahou, Česká republika“, který obsahuje i spornou formulaci o Tchaj-wanu jako součásti komunistické Číny, schválili pražští zastupitelé ve čtvrtek. Pro návrh, který má zajistit spolupráci obou měst v mnoha odvětvích, se vyslovili zastupitelé za ANO, ČSSD, KSČM a z velké části i ODS.

Spory uvnitř pravice

Právě podpora občanských demokratů však vyvolala roztržku uvnitř pravicové opozice. Proti jejich rozhodnutí návrh podpořit se totiž ostře vymezila TOP 09, která jinak s ODS spolupracuje v boji proti vládě Bohuslava Sobotky. Například bývalý předseda „topky“ Karel Schwarzenberg uvedl, že ODS podpořením smlouvy „sleduje svou tradici, tedy především prachy“.

Občanští demokraté si ale za svým rozhodnutím stojí. „Obsah jediného odstavce z materiálu, který byl přijat pražským zastupitelstvem a který je TOP 09 napadán, je standardní a integrální součástí české zahraniční politiky od jejího počátku. Ať už bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, či stávající Lubomír Zaorálek na tuto politiku ČR vždy navazovali. Proto třeba také Tchaj-wan nemá v ČR ambasádu,“ uvedla k tomu místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

Kritici později upozornili i na skutečnost, že podobnou smlouvu, jako se chystá Praha uzavřít s Pekingem, mají i další světové metropole. Ve smlouvách dalších měst se ale o Tchaj-wanu v mnoha případech vůbec nehovoří.

Tchaj-wan se v roce 1949 po vítězství komunistů v kontinentální Číně stal útočištěm nacionalistů z Čankajškova Kuomintangu. Čínská lidová republika (ČLR) na pevnině i Čínská republika na Tchaj-wanu se pokládají za legitimní představitele čínského národa. Peking ovšem považuje Tchaj-wan za „dosud neosvobozenou“ provincii ČLR, odmítá jakékoli kroky ostrova směřující k nezávislosti a prohlašuje, že ho přivede zpět pod svou vládu, a to i s pomocí síly, bude-li to nezbytné. Od roku 2008 ale obě strany postupně zlepšují vzájemné vztahy hlavně v oblasti obchodu, podnikání, investic a turistiky. Tchaj-wan uznávají jen zhruba dvě desítky zemí světa, včetně například Vatikánu. Jde vesměs o malé státy, které jsou na obchodních vztazích s ostrovním státem závislé.

Čtěte také: Proč Praha ujistila Peking ohledně Tchaj-wanu? Magistrát mlčí

Rudá Čína místo modrého ptáka. TOP 09 útočí na ODS

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.