Proč Praha ujistila Peking ohledně Tchaj-wanu? Magistrát mlčí
Spory o smlouvu mezi hlavními městy
Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) čelí další vlně kritiky kvůli návrhu na formalizování vztahů Prahy a Pekingu, který ve čtvrtek schválili pražští zastupitelé. Kritici totiž poukázali na skutečnost, že sporný bod číslo tři, podle něhož Praha uznává Tchaj-wan jako nedílnou součást čínského území, je do určité míry český unikát. Podobné smlouvy s Pekingem v minulosti uzavřely i další světové metropole. V příslušných smlouvách se ale v mnoha případech o Tchaj-wanu takto explicitně vůbec nehovoří.
Kritici návrhu na formalizování vztahů mezi Prahou a Pekingem poukazují zejména na obdobné smlouvy, které s čínským hlavním městem v minulosti uzavřely další světové metropole. Smlouvy se totiž zpravidla týkají ‚pouze‘ spolupráce v oblastech kultury, vzdělávání, obchodu a nebo zdravotnictví.
Například ve smlouvě, kterou s Pekingem v roce 2011 uzavřel irský Dublin, se o „politice jedné Číny“ vůbec nehovoří. Stejně tak tam není ani zmínka o tom, že by Irsko uznávalo Tchaj-wan jako „nedílnou součást čínského území“. Nejinak je tomu i v případě dánské Kodaně nebo indického Nového Dillí.
Naproti tomu v návrhu, který ve čtvrtek schválili pražští zastupitelé, se kromě spolupráce v hospodářství a dalších odvětvích otevřeně hovoří i o postoji české metropole vůči Tchaj-wanu. „Hlavní město Praha v souladu s Vládou ČR nadále uznává politiku jedné Číny, stejně jako uznává Taiwan jako nedílnou součást čínského území,“ píše se doslova v bodu číslo tři.
Pražská primátorka Adriana Krnáčová, která zároveň byla předkladatelkou návrhu na normalizování vztahů mezi Prahou a Pekingem, sporný bod zatím hájila. „Svět se změnil. Svět se mění pořád a od roku 1989 se změnil hodně,“ prohlásila například. Na svoji obhajobu uvedla i to, že normalizování vztahů mezi českým a čínským hlavním městem by pražské ZOO mohlo pomoci získat z Číny vzácnou pandu.
O mnoho sdílnější magistrát nebyl ani poté, co se proti odsouhlasenému návrhu vzedmula vlna kritiky. „Bod číslo tři nijak nevybočuje z linie zahraniční politiky českého ministerstva zahraničních věcí,“ řekl k tomu ve stručnosti mluvčí magistrátu Vít Hofman serveru ECHO24.cz. To, že smlouvy dalších měst se problematice Tchaj-wanu v mnoha případech takto explicitně nevěnují, nechal zatím bez komentáře.
Rozpory uvnitř pravice
Dokument nazvaný jako „Dohoda o navázání vztahu sesterských měst mezi Pekingem, Čínská lidová republika a hlavním městem Prahou, Česká republika“ schválili pražští zastupitelé ve čtvrtek. Pro návrh se vyslovili zastupitelé za ANO, ČSSD, KSČM a z velké části i ODS.
Právě podpora občanských demokratů však vyvolala roztržku uvnitř pravicové opozice. Proti jejich rozhodnutí návrh podpořit se totiž ostře vymezila TOP 09, která jinak s ODS spolupracuje v boji proti vládě Bohuslava Sobotky. Například bývalý předseda „topky“ Karel Schwarzenberg uvedl, že ODS podpořením smlouvy „sleduje svou tradici, tedy především prachy“.
Občanští demokraté si ale za svým rozhodnutím stojí. „Obsah jediného odstavce z materiálu, který byl přijat pražským zastupitelstvem a který je TOP 09 napadán, je standardní a integrální součástí české zahraniční politiky od jejího počátku. Ať už bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, či stávající Lubomír Zaorálek na tuto politiku ČR vždy navazovali. Proto třeba také Tchaj-wan nemá v ČR ambasádu,“ uvedla k tomu místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.