Rudá Čína místo modrého ptáka. TOP 09 útočí na ODS

spory uvnitř pravice

Rudá Čína místo modrého ptáka. TOP 09 útočí na ODS
Parodické logo ODS z dílny TOP 09 Foto: Reprofoto: Facebook TOP 09
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Opoziční TOP 09 využila čtvrteční hlasování o navázání partnerských vztahů mezi Prahou a Pekingem k frontálnímu útoku na ODS. Ostrá odsouzení výsledků hlasování pak TOP 09 završila fotomontáží, kde paroduje logo občanských demokratů. Konkrétně na jejich logu vyměnila zkratku „ODS“ za nápis „Čína“. První místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija výpady ze strany TOP 09 označila za „účelový útok“.

Poupravené logo občanských demokratů zveřejnila pravicová TOP 09 na svém Facebooku. Přestože je podobnost mezi skutečným logem a parodickou verzí, kde je zkratka ODS nahrazena nápisem Čína na první pohled zřejmá, TOP 09 nenechala nic náhodě. „ODS: Věříme v Českou republiku,“ napsala v komentáři k příspěvku.

ODS: Věříme v Českou republiku

Zveřejnil(a) TOP 09 dne 25. únor 2016

Parodické logo tak jen završuje vlnu kritiky, která se na ODS snesla ze strany TOP 09 po čtvrtečním hlasování. Součástí schválené smlouvy o prohloubení vztahů mezi Prahou a Pekingem je totiž i článek, který hovoří o Tchaj-wanu jako součásti jednotné Číny. Například Karel Schwarzenberg uvedl, že ODS podpořením smlouvy „sleduje svou tradici, tedy především prachy“.

Podobně kriticky se vyjádřil i nový předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Upřímně lituji svého kolegu Petra Fialu, který se ze všech sil snaží vytvořit obraz ‚nové‘ ODS, aby pak trpně musel přihlížet, že o reálných činech jeho strany ve skutečnosti rozhodují Rittig, Hrdlička a Udženija,“ uvedl.

Rozštěp mezi dvěma pravicovými stranami, které jinak spojuje boj proti vládě Bohuslava Sobotky, přichází v době, kdy ODS začala v průzkumech veřejného mínění pravidelně předhánět TOP 09. Například podle posledního průzkumu CVVM by při sněmovních volbách ODS podpořilo 8,5 % voličů, zatímco TOP 09 jen sedm procent dotázaných. Obě strany do určité míry rozděluje i pohled na migrační krizi.

‚Je to účelový útok‘

To, že TOP 09 může jít spíše o vymezení se proti konkurenční pravicové straně, než o osud Tchaj-wanu ostatně nepřímo naznačila i místopředsedkyně občanských demokratů Alexandra Udženija. „Je to účelový útok TOP 09,“ napsala na svůj Facebook.

Udženija zároveň upozornila na to bod, který se týkal postoje Prahy k Tchaj-wanu, je „standardní a integrální součástí české zahraniční politiky od jejího počátku“. Stejně tak upozornila na to, že česká diplomacie prosazovala tuto politiku i v letech, kdy na ministerstvu zahraničí úřadoval bývalý předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Místopředsedkyně občanských demokratů rovněž poukázala na to, že vlastní smlouvy s čínskými městy nebo jejich částmi mají i pražské městské části, které vedou politici za TOP 09. „Dále starosta Prahy 5, který je také z TOP09, uzavřel s obvodem Panyu, Peking dne 14. 5. 2015 Memorandum o vzájemné výměně mezi obvodem Panyu, ČLR a MČ Praha 5,“ zmiňuje Udženija jeden z příkladů.

TOP 09 NA NÁS ÚTOČÍ ZBYTEČNĚ A NEFÉR. DVA Z JEJICH STAROSTŮ UZAVŘELI PARTNERSKÉ SMLOUVY S PEKINGEM.Podpořila jsem dnes…

Zveřejnil(a) Alexandra Udženija dne 25. únor 2016

Jednotu Číny schvaloval i Schwarzenberg

Na rozpory v argumentaci TOP 09 ostatně poukázal i vedoucí mediálně analytického oddělení ODS František Cerha. Ten upozornil na rozhovor z roku 2014, kde Karel Schwarzenberg otevřeně hovoří o jednotné Číně.

„Já vám něco řeknu. Jednotu Číny jsme uznávali od začátku. My jsme nikdy, ani já, přes všechno přátelství s dalajlámou, neuznali tibetskou vládu v exilu. Totéž platí pro Tchaj-wan, který je velkým investorem u nás. Ale neuznávali jsme je, protože hájíme princip jednotné Číny,“ řekl tehdy Schwarzenberg serveru iDNES.cz.

Na to ostatně už při čtvrteční debatě upozornil i náměstek z ministerstva zahraničí Lukáš Kaucký (ČSSD). „Ten text je přesná citace, která je integrální součástí české zahraniční politiky posledních 27 let. A bylo úplně jedno, jestli tu byla levicová, nebo pravicová vláda. Je to prostě součást zahraniční politiky. A to i v době, kdy byl ministrem zahraničí guru TOP 09 Karel Schwarzenberg. Je to i součást zahraniční politiky Německa, Francie nebo USA,“ bránil text deklarace Kaucký.

Návrh formalizující vztahy Prahy a Pekingu na úroveň sesterských měst schválili pražští zastupitelé, pro někoho možná symbolicky, ve čtvrtek 25. února. V deklaraci se hlavní město mimo jiné zavazuje „nadále uznávat politiku jedné Číny, stejně jako uznává Taiwan jako nedílnou součást čínského území“. Pro návrh hlasovali zastupitelé za ČSSD, ANO, KSČM a zčásti i ODS.

Čtěte také: Praha prodala Tchajwan za pandu. Díky ANO, ČSSD i části ODS

Historická hanba Prahy. Babiš, Fiala, Filip a Sobotka nesou odpovědnost

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články