1 25 000 nových zákazníků

Krúpova Arca Capital kupuje Wiener Privatbank

NOVÉ

Témata: ,

Investiční skupina Arca Capital kupuje většinový podíl v soukromé rakouské bance Wiener Privatbank. Informoval o tom server Euro.cz. Transakce, která by mohla dosáhnout hodnoty až dvou miliard korun, nyní čeká na schválení Rakouskou národní bankou, řekl webu hlavní akcionář skupiny, slovenský finančník Pavol Krúpa.

„Podepsali jsme smlouvu o smlouvě budoucí a složili jsme předplatbu. Teď dokládáme veškeré potřebné dokumenty, které po nás regulátor požaduje. Když to povolí, můžeme koupit majoritu,“ uvedl Krúpa.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Banku prodávají vídeňští realitní magnáti Günter Kerbler a Johann Kowar, kteří dohromady drží 72procentní podíl. Když se ho Arce podaří získat, plánuje z vídeňské burzy odkoupit i zbylých 28 procent akcií a Wiener Privatbank ovládnout stoprocentně, napsalo euro.cz.

Člen představenstva Wiener Privatbank Eduard Berger zájem finanční skupiny uvítal mimo jiné proto, že bance přibude naráz 25 000 zákazníků. Myslel tím české a slovenské klienty, které obsluhuje obchodník s cennými papíry Arca Brokerage House, jedna z části skupiny Arca Capital.

Získat banku usilovala Arca již delší dobu. Nedávno založila nebankovní společnost Silverside, která na Slovensku poskytuje spotřebitelské úvěry a v Česku začne fungovat na podzim. „Předpokládám, že pokud banku rozběhneme, můžeme od českých a slovenských klientů mít v průběhu několika let od 30 do 50 miliard korun,“ dodal slovenský finančník.

Média Krúpu někdy označují za ‚nájezdníka‘, jenž se snaží využít slabin firem, které se ocitnou v problémech. Nejznámější je jeho výpad na GE Money kvůli podmínkám, za nichž Američané získali část Agrobanky, či na Zdeňka Bakalu v kauze OKD. Arca Capital v posledních letech roste a podniká v nových odvětvích, nedávno například rozšířila své portfolio v oblasti personálních agentur či vstoupila na trh zaměstnaneckých benefitů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Obří obchod. Francouzská PSA kupuje od GM Opel

Vítkovice by mohl koupit Investiční fond čínské banky ICBC


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.