Triumf separatistů. Míří Katalánsko k samostatnosti?
Regionální volby ve Španělsku
Strany usilující o nezávislost Katalánska na Španělsku získaly absolutní většinu v nedělních předčasných volbách do tamějšího regionálního parlamentu. Vyplývá to z téměř konečných výsledků voleb po sečtení více než 97 procent odevzdaných hlasů.
Šéf katalánské regionální vlády Artur Mas, který byl zároveň jedničkou kandidátky volební koalice Společně pro Ano, volby předem označil za plebiscit o budoucnosti Katalánska. Separatistické strany označil za vítěze voleb v hospodářsky vyspělém regionu na severovýchodě Španělska. „Katalánci řekli ‚ano‘ nezávislosti,“ prohlásil.
Platforma Společně pro Ano získala při rekordní 77procentní volební účasti 62 křesel v regionálním parlamentu, který čítá 135 poslanců. Odtržení Katalánska od Španělska navíc podporují také politici z levicové Kandidátky lidové jednoty (CUP), která získá deset mandátů.
Strany usilující o nezávislost Katalánska na Madridu obdržely dohromady přes 47 procent všech odevzdaných hlasů. Na to poukázala vládní Lidová strana v Madridu, která upozornila, že „většina Katalánců odmítla nezávislost“.
Čtěte: VIDEO: Milion Katalánců vyšlo v Barceloně do ulic. Chtějí samostatnost
Masova liberální strana Konvergence a jednota (CiU) separatistickou volební platformu vytvořila spojením s levicovým rivalem Republikánskou levicí Katalánska (ERC).
Jako referendum o nezávislosti volby chápala také značná část voličů. Mas by chtěl samostatnost regionu, třeba i jednostranně, vyhlásit v roce 2017. Španělská vláda tomu ale chce zabránit všemi dostupnými právními prostředky.
Madrid loni uspořádání referenda o nezávislosti Katalánska, kde žije asi 7,5 milionu obyvatel, zablokoval. Region sice přesto vypsal hlasování v jiné formě, ale přišla jenom polovina oprávněných voličů a z ní se pro osamostatnění vyjádřily čtyři pětiny lidí.
Katalánci si stěžují mimo jiné na to, že jejich bohatý region, který produkuje pětinu španělského HDP, odvádí Madridu příliš mnoho na daních, aniž by se mu vrátil odpovídající podíl formou vládních investic.
Podle Reuters je odtržení Katalánska i nadále velmi hypotetické, ale úspěch separatistů je ranou pro španělského premiéra Mariana Rajoye, a to necelé tři měsíce před španělskými volbami.
Španělská vláda se také obává, že pokud se Katalánsko pokusí odtrhnout, ohrozí to křehké známky oživení španělské ekonomiky, která se už několik let potýká s nezaměstnaností přesahující 22 procent.
Výsledek voleb pozorně sledují také trhy. Španělské banky varovaly, že odtržení Katalánska by mohlo vyvolat finanční chaos a také oslabit euro.