Válková změní vazbu i vězení. Léčivé čaje ano, iontové nápoje ne

Válková změní vazbu i vězení. Léčivé čaje ano, iontové nápoje neNOVÉ
Domov

ZMĚNY za mřížemi

Jan Kálal

Ministerstvo spravedlnosti pod vedením Heleny Válkové (za ANO) připravilo změny pravidel pro pobyt za mřížemi. Odsouzení a obvinění si ve vězeňských kantýnách budou moci nově koupit třeba meduňkový čaj nebo paralen. Naopak si už neotevřou potravinový balíček, ve kterém by byl iontový nápoj nebo jiné přípravky pro sportovce.

„My žijeme v zemi, kde vazba je novodobá tortura. Lámání, týrání lidí.“ Bývalý poslanec a středočeský hejtman David Rath podmínky v českých vazebních věznicích tvrdě kritizoval. Stěžoval si na nedostatek pohybu i teplé sprchy. A byť Vězeňská služba ČR některé z jeho výtek vyvracela, Helena Válková jeho kritice při nástupu na úřad dávala minimálně zčásti za pravdu.

Ministryně spravedlnosti teď přichází s úpravou vyhlášek, které mají pobyt ve vazbě i ve výkonu trestu změnit. Sortiment vězeňských prodejen se díky tomu bude moci rozšířit o vyhrazené léky, které si můžou v supermarketech koupit i lidé na svobodě. Jde například o léčivé čaje, ať už je to meduňka, heřmánek nebo nervová čajová směs. Ale také o léky na zmírnění bolesti jako paralen, nurofen nebo ibunex.

Zatímco širší nabídka zboží obviněné nejspíš potěší, z restriktivnějšího přístupu k potravinovým balíčkům radost mít asi nebudou.

„Lékař Vězeňské služby určí podmínky a množství těchto léčivých přípravků, které budou moci obvinění nakoupit,“ připsalo si k této novince ministerstvo. Podle české legislativy má obviněný i odsouzený právo na nákup ve vězeňské prodejně minimálně jednou týdně, pokud se předtím ovšem kázeňsky neprovinil.

Čtěte také: Válková přiznala: Chci zasahovat do živých kauz

Stávající nabídku prodejen přiblížil pro ECHO24.cz mluvčí ruzyňské vazební věznice Dušan Hájek. „Sortiment je přizpůsoben podmínkám věznice. Je možné tu nakoupit potraviny, které nepodléhají zkáze, drogistické zboží, tiskoviny. Nákupy jsou bezhotovostní. Záleží, kolik má kdo peněz na účtu,“ uvedl.

Liší se přitom to, jak se lidé za mřížemi ke zboží dostanou. „V naší věznici jezdí občanští zaměstnanci pod dozorem příslušníků Vězeňské služby. To samé probíhá u odsouzených,“ zmínil Hájek, podle kterého existuje také odlišný model. „Pracoval jsem i v jiné věznici, kde se do kantýny naváděli. Byla otevřena v určitou dobu a osoby ve výkonu trestu se do ní naváděli po určitých oddílech,“ uvedl.

Zatímco širší nabídka zboží obviněné nejspíš potěší, z restriktivnějšího přístupu k potravinovým balíčkům radost mít asi nebudou. Jednou za čtvrt roku můžou dostat balíček s potravinami a věcmi osobní potřeby do pěti kil hmotnosti. Ministryně ale seškrtává, co se tu může objevit.

Stávalo se totiž, že mimo pracovní dobu byla ve službě jen jedna příslušnice – a nebylo možné čistě úředně přijmout od vazby ženu. Nově bude moci této proceduře přihlížet i muž.

„Výčet věcí, které nesmí balíček pro obviněného obsahovat, se rozšiřuje o potraviny určené pro sportovce a pro osoby při zvýšením tělesném výkonu,“ zmiňuje resort ve zdůvodnění vyhlášky upravující podmínky vazby. Jde například o potraviny, které zajišťují vyšší přívod energie nebo podporují tvorbu svalstva. A také o nápoje určené pro sportovce, především iontové nápoje. Válková má zřejmě strach, aby jí lidé ve vazbě příliš nezesílili. A nebo si naopak nestěžovali, že nemají kde dodatečnou energii uplatnit.

Čtěte také: Mlhavá budoucnost Bradáčové s Ištvanem. Válková oddálila zákon

Nová pravidla se netýkají jenom potravin. Změny přijdou hned při příjmu člověka do výkonu vazby. Jeho součástí bývá i hodně intimní osobní prohlídka, ve které dozorci zkoumají i to, zda se dotyčný něco nesnaží propašovat v konečníku. Dosud platilo, že úkonu museli přihlížet vždy dva příslušníci stejného pohlaví jako má obviněný. Praxe ale ukázala problém. Stávalo se totiž, že mimo pracovní dobu byla ve službě jen jedna příslušnice – a nebylo možné čistě úředně přijmout od vazby ženu. Nově bude moci této proceduře přihlížet i muž.

Upravené vyhlášky pro podmínky vazby a výkonu trestu jsou do konce srpna v připomínkovém řízení, pak je po návratu z dovolených dostanou k posouzení ministři na vládě.