3 Otrava z nařízení Kremlu?

Radioaktivní vraždu Litviněnka schválil Putin, řekl britský soudce

, AKTUALIZUJEME

Témata: , , ,

Ruský prezident Vladimir Putin podle britského soudce pravděpodobně schválil vraždu bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka, který zemřel v roce 2006 na otravu poloniem. Samotnou vraždu vykonali dva ruští agenti na povel ruské kontrarozvědky FSB, vyplývá ze závěrů vyšetřování.

„Operace FSB byla pravděpodobně schválena Patruševem a také prezidentem Putinem,“ uvedl vyšetřující soudce ve svých závěrech. Nikolaj Patrušev byl tehdejším šéfem FSB a nyní předsedá ruské Bezpečnostní radě.

Podle závěrů soudního vyšetřování, ze kterého prosákly informace již loni v červenci, měli Putin a členové jeho administrativy k zabití Litviněnka své důvody.

Podle Londýna kritik Kremlu Litviněnko zemřel na otravu týdny poté, co na schůzce s ruskými agenty Dmitrijem Kovtunem a Andrejem Lugovým v hotelu Millennium vypil zelený čaj smíchaný s poloniem 210. Umírající Litviněnko v nemocnici obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že nařídil jeho vraždu.

Ruský stát měl podle vyšetřovatelů k zabití svého bývalého agenta mnoho důvodů. A to především kvůli tomu, že obviňoval Kreml, že je prolezlý korupcí a že v podstatě vede gangsterský režim. Litviněnko utekl do Británie a krátce před smrtí získal britské občanství.

Čtěte také: Putin vyznamenal Lugovoje – podezřelého z vraždy Litviněnka

Vyšetřovatelé našli stopy polonia na mnoha místech, kde oba ruští agenti tehdy v Londýně pobývali, včetně různých kanceláří, hotelů, letadel i na fotbalovém stadionu Arsenalu. Podle právník Richarda Horwella agenti přenášením radioaktivní látky po městě ohrozili – a v některých případech nejspíš i poškodili – zdraví obyvatel. Advokát Litviněnkovy vdovy Mariny podle Reuters řekl, že lze hovořit o ruském „jaderném útoku v ulicích Londýna“. Moskva podle něj celá léta v Litviněnkově případě brzdila vyšetřování a manipulovala s fakty.

Ruské ministerstvo zahraničí vyšetřování v Británii už dříve odsoudilo a označilo je za „selektivní a zpolitizované“. Nebere prý ohled na názor kompetentních ruských úřadů a vše prý také představuje dodatečný důkaz, že se Británie nehodlá vzdát předem daného výkladu okolností případu.

Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a pak pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, pak přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6. Jeho případ vedl k diplomatické roztržce mezi Londýnem a Moskvou.

Čtěte také: Litviněnkovu likvidaci nařídila Moskva, ukázalo vyšetřování

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.