Radioaktivní vraždu Litviněnka schválil Putin, řekl britský soudce

Otrava z nařízení Kremlu?

Radioaktivní vraždu Litviněnka schválil Putin, řekl britský soudceAKTUALIZUJEME
Alexandr Litviněnko Foto: FOTO: archiv
3
Svět
Echo24
Sdílet:

Ruský prezident Vladimir Putin podle britského soudce pravděpodobně schválil vraždu bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka, který zemřel v roce 2006 na otravu poloniem. Samotnou vraždu vykonali dva ruští agenti na povel ruské kontrarozvědky FSB, vyplývá ze závěrů vyšetřování.

„Operace FSB byla pravděpodobně schválena Patruševem a také prezidentem Putinem,“ uvedl vyšetřující soudce ve svých závěrech. Nikolaj Patrušev byl tehdejším šéfem FSB a nyní předsedá ruské Bezpečnostní radě.

Podle závěrů soudního vyšetřování, ze kterého prosákly informace již loni v červenci, měli Putin a členové jeho administrativy k zabití Litviněnka své důvody.

Podle Londýna kritik Kremlu Litviněnko zemřel na otravu týdny poté, co na schůzce s ruskými agenty Dmitrijem Kovtunem a Andrejem Lugovým v hotelu Millennium vypil zelený čaj smíchaný s poloniem 210. Umírající Litviněnko v nemocnici obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že nařídil jeho vraždu.

Ruský stát měl podle vyšetřovatelů k zabití svého bývalého agenta mnoho důvodů. A to především kvůli tomu, že obviňoval Kreml, že je prolezlý korupcí a že v podstatě vede gangsterský režim. Litviněnko utekl do Británie a krátce před smrtí získal britské občanství.

Čtěte také: Putin vyznamenal Lugovoje – podezřelého z vraždy Litviněnka

Vyšetřovatelé našli stopy polonia na mnoha místech, kde oba ruští agenti tehdy v Londýně pobývali, včetně různých kanceláří, hotelů, letadel i na fotbalovém stadionu Arsenalu. Podle právník Richarda Horwella agenti přenášením radioaktivní látky po městě ohrozili – a v některých případech nejspíš i poškodili – zdraví obyvatel. Advokát Litviněnkovy vdovy Mariny podle Reuters řekl, že lze hovořit o ruském „jaderném útoku v ulicích Londýna“. Moskva podle něj celá léta v Litviněnkově případě brzdila vyšetřování a manipulovala s fakty.

Ruské ministerstvo zahraničí vyšetřování v Británii už dříve odsoudilo a označilo je za „selektivní a zpolitizované“. Nebere prý ohled na názor kompetentních ruských úřadů a vše prý také představuje dodatečný důkaz, že se Británie nehodlá vzdát předem daného výkladu okolností případu.

Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a pak pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, pak přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6. Jeho případ vedl k diplomatické roztržce mezi Londýnem a Moskvou.

Čtěte také: Litviněnkovu likvidaci nařídila Moskva, ukázalo vyšetřování

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články