Litviněnkovu likvidaci nařídila Moskva, ukázalo vyšetřování

Nepohodlný bývalý agent

Litviněnkovu likvidaci nařídila Moskva, ukázalo vyšetřováníNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Rusko bylo bezpochyby zapleteno do vraždy bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka, který byl v roce 2006 v Londýně otráven izotopem radioaktivního polonia. K závěrům soudního vyšetřování, které dnes skončilo v britské metropoli, to uvedl právník Richard Horwell. Celá závěrečná zpráva má být ale podle agentury Reuters zveřejněna až ke konci roku. Rusové označili vyšetřování v Británii za zpolitizované. 

„Důkazy ukazují, že jediným věrohodným vysvětlením je to, že ruský stát byl do Litviněnkovy vraždy nějakým způsobem zapleten,“ řekl Horwell k vyšetřování, jehož závěry zjevně dál naruší vztahy mezi Londýnem a Moskvou. 

Britové tvrdí, že kritik Kremlu Litviněnko zemřel na otravu týdny poté, co na schůzce s ruskými agenty Dmitrijem Kovtunem a Andrejem Lugovým v hotelu Millennium vypil zelený čaj smíchaný s poloniem 210. Umírající Litviněnko v nemocnici obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že nařídil jeho vraždu. Kreml to vždy popíral. „Lugovoj a Kovtun neposkytli žádnou věrohodnou odpověď na vědecké důkazy a stopy polonia, které za sebou zanechali,“ zdůraznil Horwell, který u veřejného řízení zastupoval policii. Poznamenal, že ani jeden z agentů neměl osobní důvod ruského exulanta zabít. 

Naopak ruský stát měl podle něj bezpochyby k zabití svého bývalého agenta důvodů mnoho. A to především kvůli tomu, že utekl do Británie a krátce před smrtí získal britské občanství, dále proto, že obviňoval Kreml z korupce, a také že sympatizoval s čečenskými separatisty a že tvrdil, že Putin je pedofil, podotkl Horwell. 

Čtěte také: Litviněnko se zabil sám, tvrdí podezřelý Kovtun

Vyšetřovatelé našli stopy polonia na mnoha místech, kde oba ruští agenti tehdy v Londýně pobývali, včetně různých kanceláří, hotelů, letadel i na fotbalovém stadionu Arsenalu. Podle Horwella agenti přenášením radioaktivní látky po městě ohrozili – a v některých případech nejspíš i poškodili – zdraví obyvatel. Advokát Litviněnkovy vdovy Mariny podle Reuters řekl, že lze hovořit o ruském „jaderném útoku v ulicích Londýna“. Moskva podle něj celá léta v Litviněnkově případě brzdila vyšetřování a manipulovala s fakty. 

Ruské ministerstvo zahraničí vyšetřování v Británii odsoudilo a označilo je za „selektivní a zpolitizované“. Nebere prý ohled na názor kompetentních ruských úřadů a vše prý také představuje dodatečný důkaz, že se Británie nehodlá vzdát předem daného výkladu okolností případu. „Navzdory tomu, co toto vyšetřování naznačovalo, nebylo transparentní ani pro Rusko, ani pro veřejnost. Existovalo zde velké riziko politizace a to se i naplnilo,“ uvedla ruská diplomacie. 

Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a pak pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, pak přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6. Jeho případ vedl k diplomatické roztržce mezi Londýnem a Moskvou. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články