Muž protestoval proti gayům v tričku s Tisem. V pořádku, říká policie

TRIČKO S KONTROVERZNÍM POLITIKEM

Muž protestoval proti gayům v tričku s Tisem. V pořádku, říká policieNOVÉ
Muž, který měl na tričku podobiznu Jozefa Tisa. Foto: Reprofoto: Facebook/Proti projevům nenávisti
Domov

vb Echo24

Nosit na veřejnosti tričko s podobiznou kontroverzního slovenského politika Jozefa Tisa je v pořádku, rozhodla policie. Případ se týkal muže, který v létě protestoval proti pochodu homosexuálů Prague Pride, přičemž na sobě měl právě tričko s Tisem. Za Tisovy vlády přitom zemřely desetitisíce slovenských Židů.

Letošní Prague Pride stejně jako v předchozích letech provázela nejrůznější protestní shromáždění. Jeden z protestujících si na akci na Václavském náměstí oblékl tričko, na němž byla podobizna Jozefa Tisa a nápis: „Za Boha život, za národ slobodu.“ Aktivisté na muže upozornili policisty, ti však na tričku neshledali nic nevhodného.

Konkrétně policisté uvedli, že jednání muže „odborně projednali“ s kriminální policií a došli k závěru, že v souvislosti s jeho tričkem nebylo zjištěno jakékoliv protiprávní jednání. „Nejedná se o žádný trestný čin ani jiný správní delikt,“ píší policisté v odůvodnění, jež zveřejnila facebooková skupina Proti projevům nenávisti.

Policisté své rozhodnutí odůvodnili tím, že zmíněný muž slovně neschvaloval činy Jozefa Tisa, pouze jej měl vyobrazeného na tričku.

Tiso je přitom značně kontroverzní osoba. Za jeho prezidentství během druhé světové války bylo ze Slovenska deportováno více než 50 tisíc Židů do nacistických vyhlazovacích táborů. V roce 1944 zase souhlasil s vysláním německých jednotek na potlačení Slovenského národního povstání. Po válce byl odsouzen za vlastizradu a oběšen.

Podle policie se v souvislosti s pochodem Prague Pride jednalo o ojedinělý incident. „Nepodařilo se mi dohledat, že bychom nějaké další obdobné oznámení během letošním Prague Pridu řešili,“ řekl mluvčí pražských policistů Jan Daněk pro server Lidovky.cz, který na případ upozornil.

Pochod homosexuálů a příslušníků dalších sexuálních menšin v České republice pravidelně budí vášně. Například po skončení festivalu Prahou prošly asi tři desítky lidí v průvodu za obnovu rodiny, proti homosexuálům a údajnému morálnímu úpadku společnosti. Akci uspořádal tzv. Byzantský katolický patriarchát, napsala v létě ČTK.

Patriarcha Eliáš před zahájením pochodu z Václavského náměstí na Letnou přečetl dopis s výzvou prezidentu Miloši Zemanovi, aby se zasadil o přijetí ústavního zákona proti propagaci satanismu.

Jako hlavní projev propagace kultu zla zmínil právě pochod hrdosti leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů Prague Pride. Podle patriarchy Eliáše pochodu dominovala oslava satanismu a okultismu, zmínil i transparent s nápisem „Ježíš byl gay“, který jeden z účastníků Prague Pride nesl. Taková osoba podle něj oslavuje satanismus. Společnost podle patriarchy ohrožuje kult zla a duch antikrista, který je spojen s islámským náboženstvím.

Čtěte také: Průvod ve stopách Prague Pride vymítal z pražských ulic ‚satana‘