Letadlo vezlo mrtvé cestující, tvrdí separatista Strelkov. Ale neručí za to

tragédie letu mh17

Letadlo vezlo mrtvé cestující, tvrdí separatista Strelkov. Ale neručí za toNOVÉ
Igor Girkin Strelkov Foto: Foto: archív
1
Svět

Mnozí cestující osudného malajsijského letadla, které ve čtvrtek po zásahu raketou dopadlo na povstalecké území na východě Ukrajiny, byli před katastrofou už několik dní po smrti. Taková je verze tragických událostí v podání "ministra obrany" samozvané Doněcké lidové republiky Igora Girkina-Strelkova, který byl agentem ruské tajné služby – a podle mnohých jím je stále. Sám prý ale za její správnost neručí.

"Podle lidí, kteří sbírali mrtvá těla, nebyla značná část z nich čerstvá," svěřil se hlavní stratég proruských radikálů zpravodajskému webu Russkaja vesna (Ruské jaro), který straní povstalcům.

"Ti lidé umřeli před několika dny. Za věrohodnost té informace neručím, je samozřejmě třeba provést lékařskou expertízu," dodal Strelkov, který je podle ukrajinských i ruských médií plukovníkem ruské vojenské rozvědky GRU.

Čtěte také: Mají separatisté Buk? Tři důkazy, které tvrdí, že ano

Podle Strelkova bylo v letadle objeveno velké množství léčiv a krevních derivátů, což je neobvyklé. "Podle očitých svědků byla mnohá těla bez krve, jako by krev tělo opustila dlouho před katastrofou. Místní také upozorňovali na značný zápach, počasí přitom nebylo nijak zvlášť teplé," řekl Strelkov. Dalším argumentem podle něj je, že "ukrajinské úřady jsou schopny jakékoli podlosti". Piloti byli podle Strelkova určitě živí, protože kabina prý byla po dopadu na zem zalitá jejich krví.

Čtěte také: AUDIO: Právě jsme sestřelili letadlo