Mají separatisté Buk? Tři důkazy, které tvrdí, že ano

Mají separatisté Buk? Tři důkazy, které tvrdí, že anoUVNITŘ VIDEO
Systém Buk - ilustrační foto Foto: Foto: Wikipedia
Svět

TRAGédie letu MH17

Echo24

Ukrajinské ministerstvo vnitra má údajně záznam, který dokazuje, že separatisté měli protiletadlový raketový systém Buk a po činu se snažili zamést důkazy. Část videa zveřejnilo na YouTube. Podle ministra Avakova přibývají důkazy, že havárii způsobili separatisté z Doněcké a Luhanské lidové republiky. Americké tajné služby potvrdily, že letadlo bylo sestřeleno.

Záznam zachycuje vozidlo, které před pátou hodinou ranní místního času přepravovalo systém řízených střel a směřovalo přes město Krasnodon v Luhanské oblasti směrem k hranici s Ruskem. Jsou vidět dvě rakety a na místě, kde by měla být třetí, je prázdné místo, stojí v prohlášení ukrajinského ministerstva vnitra.

Arsen Avakov je přesvědčený, že se jedná o systém Buk, který „sestřelil civilní letadlo na trase Amsterdam-Kuala Lumpur“. „Zločinci se snažili zakrýt tento hrozný čin,“ cituje ministra vnitra prohlášení na oficiálních internetových stránkách. Avakov dodal, že kontrarozvědka SBU shromažďuje důkazy, že tragédii způsobily Doněcká lidová republika a Luhanská lidová republika.

Co je Buk: Systém Buk dokáže sestřelit letadlo i z výšky 20 kilometrů

Ukrajinské ministerstvo vnitra zveřejnilo část videozáznamu na YouTube. „Považuji za nutné, aby tento fragment byl zveřejněn okamžitě,“ řekl ukrajinský ministr vnitra. Dále slíbil, že po vyšetřování budou zveřejněny podrobné informace.

Separatisté měli systém už na konci června, napsala ITAR-TASS

Ruská tisková agentura ITAR-TASS zveřejnila 29. června článek tom, že separatisté z Doněcké lidové republiky získali raketový systém Buk. „Nejsou ale k dispozici žádné zprávy o počtu a stavu,“ napsala agentura, která odkazuje na tiskový servis neuznané republiky.

SBU zachytila rozhovor separatistů

Ukrajinská kontrarozvědka SBU dnes zveřejnila přepis odposlechu údajného rozhovoru povstalců, který má potvrzovat, že vzbouřenci z Ruska skutečně systém Buk dostali. Z rozhovoru, jehož původ nelze nezávisle ověřit, podle SBU vyplývá, že protivzdušný systém byl na Ukrajinu dopraven i s obsluhou.

První signály o tom, že „teroristé“ disponují těmito zbraněmi, získala prý SBU už minulé pondělí. Ve čtvrtek ráno SBU údajně zjistila, že baterie raket Buk i s osádkou dorazila k východoukrajinskému městu Suchodilsk, které leží asi deset kilometrů od ruských hranic. Odtud pak byl systém přepraven přes Doněck do města Pervomajsk. Spolu s raketami Buk bylo prý do Pervomajska převezeno i několik samohybných děl Gvozdika.

Americké tajné služby: letadlo bylo sestřeleno

Podle spekulací ukrajinských médií, které dnes potvrdily i zprávy amerických tajných služeb, byl stroj letící z nizozemského Amsterodamu do Kuala Lumpur pravděpodobně sestřelen raketou středního doletu země-vzduch. Z odpovědnosti za incident se vzájemně obviňují východoukrajinští separatisté podporovaní Moskvou a ukrajinská armáda.

Rusko: Zaznamenali jsme činnost radaru

Ruské ministerstvo obrany podle agentury ITAR-TASS tvrdí, že letoun byl v dostřelu baterií ukrajinské protivzdušné obrany, jejichž aktivitu prý Rusové ve čtvrtek zaznamenali; právě tyto baterie mohly letoun sestřelit.

Část trasy letounu byla podle Rusů v dostřelu dvou ukrajinských baterií systému S-200 s velkým dostřelem a tří baterií systému středního dosahu Buk-M1. 

"Ruské radiotechnické prostředky 17. července zaznamenaly činnost radaru baterie Buk-M1 umístěné u obce Styla asi 30 kilometrů jižně od Doněcku," tvrdí ruské ministerstvo.

Dodalo, že systém Buk-M1 je technicky s to předávat údaje z radaru i vzdálenějším bateriím. Osudovou raketu tak prý mohly odpálit i další dvě baterie, umístěné osm kilometrů severně od Doněcka, respektive 25 kilometrů východně od tohoto ukrajinského velkoměsta. 

Kyjev podle ITAR-TASS naopak tvrdí, že boeing byl mimo dostřel ukrajinských jednotek, a ujišťuje, že podle kontroly u jednotek protivzdušné obrany žádná ukrajinská raketa neschází. 

Čtěte také: Letadlo vezlo mrtvé cestující, tvrdí separatista Strelkin. Ale neručí za to