Praha versus stát. Získá město výměnou za pozemky 60 miliard na okruh?

Praha versus stát. Získá město výměnou za pozemky 60 miliard na okruh?NOVÉ
Zdeněk Hřib a Andrej Babiš Foto:

Foto: Facebook Zdeňka Hřiba

Domov

Nová čtvrť v Letňanech

kva

Zda v Praze Letňanech vznikne nová vládní čtvrť, záleží na dohodě zástupců hlavního města s vládou. Praha ústy primátora Zdeňka Hřiba požaduje dokončení městského okruhu za 60 miliard, kasárna v Karlíně a areál Nemocnice na Bulovce. Ačkoli před volbami úřednické ghetto Piráti odmítali, nyní jsou spolu s Prahou Sobě a Spojenými silami pro Prahu ochotni jednat. A to protože se mluví místo čtvrti úředníků o multifunkční čtvrti s nemocnicí a novými byty, vysvětlují. O obří investici ale nebude rozhodovat pouze premiér Andrej Babiš (ANO) s Hřibem, nýbrž pražské zastupitelstvo, místní samosprávy a Babišovi koaliční partneři.

Primátor Hřib a premiér Babiš jednali o nové čtvrti ve středu. Ve čtvrtek Hřib se zástupci koaličních partnerů vystoupil na „mimořádné konferenci“ a zdůraznil, že k žádné dohodě ještě nedošlo. A znovu zopakoval podmínky, za nichž může nová čtvrť vzniknout. „Jednání sále pokračují, čekáme nyní konkrétní nabídku ze strany státu,“ uvedl primátor.

Zásadní je pro něj seznam nemovitostí, ze kterých by se měli státní úředníci přesunout, a plán jejich využití. „Tento plán mi však paní ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu odmítla poskytnout,“ uvedl Hřib. Na seznamu se prý už pracuje.

„Nechápu, co skrývá utajovaný seznam vládních nemovitostí určených k uvolnění a proč ho nemůžeme vidět. Ten seznam uvolňovaných nemovitosti a plán jejich dalšího využití včetně zamýšleného financování je pro nás zásadní podmínkou možné budoucí dohody. Jsme proti vylidňování centra,“ dodal pro Echo24 pražský primátor.

Babiš chce na městské pozemky v Letňanech do nového areálu umístit 10 000 úředníků, o čtvrti plné úředníků hovoří dlouhodobě. Původně ale mluvil o Holešovicích. Magistrát chce do Letňan kromě vládní čtvrti i nemocnici a byty. Chce také výměnou za parcely zaplatit dokončení vnitřního okruhu za 60 miliard korun a získat od státu další nemovitosti. Podle zástupců realitního trhu a analytiků by nová čtvrť udělala z Letňan prémiovou lokalitu.

Zásadní podle Hřiba a dalších zástupců koalice je, aby v centru města nezůstaly prázdné, nevyužité domy. Přesun se má podle dřívějších informací Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) týkat 115 budov, z nichž 90 se má vyprázdnit. Jde například o budovu ministerstva pro místní rozvoj na Staroměstském náměstí. Historicky cenné objekty, jako je Nosticův palác, si stát nechá, zbytek chce prodat.

„Co se z médií dozvídám, které domy by se měly vyklízet, tak to ve mně vyvolává obavy,“ řekl primátor. Lídr Prahy Sobě Jan Čižinský dodal, že do dalších jednání představitelé města chtějí zahrnout letňanskou radnici a také centrální městské části, kde se nacházejí budovy, které se mají vyprázdnit.

Babiš: Podmínky Prahy jsou pro stát finančně nevýhodné

Babiš cenu pozemků o ploše téměř 35 hektarů u stanice metra v minulosti vyčíslil na zhruba 400 milionů Kč. V této souvislosti podotkl, že podmínky Prahy jsou pro stát finančně nevýhodné. První náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (za Spojené síly pro Prahu) ve čtvrtek uvedl, že s ohledem na dobrou dostupnost na metru a ucelenost území je podle něj cena pozemků výrazně vyšší, než jakou Babiš uvádí.

Do Karlínských kasáren by se podle Hřiba po roce 2028 mohli přesunout úředníci ze Škodova paláce, na pozemcích nemocnice by mohly vzniknout městské byty.

Využití pozemků o rozloze více než 30 hektarů u stanice metra město řeší delší dobu. Nyní je na nich pole, v minulosti chtěl například tehdejší primátor Pavel Bém na parcelách vybudovat areál pro olympijské hry. Ze záměru sešlo.

Pražští úředníci by se mohli přestěhovat do kasáren v Karlíně

Pokud se Praha dohodne se státem na odkupu Karlínských kasáren, mohla by se tam přesunout zhruba tisícovka úředníků, která nyní pracuje ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. V návaznosti na středeční schůzku s premiérem Andrejem Babišem (ANO) to uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Městu v roce 2028 skončí v paláci nájem a do té doby musí vyřešit, kam svoje lidi přesune. Karlínské kasárny, o něž Praha projevila zájem, nyní vlastní ministerstvo spravedlnosti. Magistrát zaměstnává zhruba 2300 úředníků.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Cesta ke kompromisu Babiše s Hřibem o Letňanech? Možné budovy nemocnice, úřadů i byty

 

Související články