Bulharsko obvinilo sedm svých muslimů z podpory islamistů

Islám a Evropa

Bulharsko obvinilo sedm svých muslimů z podpory islamistůNOVÉ
Mešita v Sofii - ilustrační foto Foto: FOTO: Miloslav Janík
1
Svět

Sedm z bulharských muslimů, které zadržela policie při úterních raziích v několika městech, bylo dnes obviněno z podpory radikální ozbrojené organizace Islámský stát (IS). Podle tiskových agentur to dnes oznámila bulharská prokuratura.

Zástupce generálního prokurátora Borislav Sarafov sdělil, že mezi zadrženými je imám mešity Abu Bekir ve městě Pazardžik Achmed Musa Achmed, dalších pět mužů a také jedna žena. Obviněni jsou z propagování protidemokratické ideologie a z podněcování k válce jak slovně, tak prostřednictvím videí a fotografií.

Ozbrojenci Islámského státu, který ovládl část území v Sýrii a Iráku, brutálně vraždí civilisty. Světem otřásly i záběry vraždění zahraničních novinářů a humanitárních pracovníků, kterým islamisté uřezaly hlavy. Pozice sil IS jsou v současné době terčem leteckých úderů USA a jejich spojenců. Západní státy se obávají, že jejich občané, kteří se k islamistům v Sýrii a Iráku přidali, by mohli po návratu pokračovat v teroristických aktivitách.

Čtěte také: Hrozba? Do Česka přicházejí nelegální migranti ze Sýrie 

Bulharská policie společně s agenty tajné služby DANS a zástupci prokuratury provedla v úterý rozsáhlou operaci v Asenovgradu, Pazardžiku, Plovdivu, Smoljanu a Chaskovu. Zapojeny do ní byly čtyři stovky lidí, kteří prohledali desítky domů a bytů a zabavili při tom nejrůznější materiály a počítače. Na 24 hodin bylo také zadrženo 26 lidí.

"Obvinění měli prapory Islámského státu, vyzývali k válce a byli v kontaktu s džihádisty, kteří přešli do Sýrie a Iráku," řekl novinářům šéf DANS Vladimir Pisančev. Sice se prý ještě nejedná o buňku Islámského státu v Bulharsku, ale z této skupiny by se prý brzy taková buňka stát mohla.

Podle Sarafova Achmed Musa Achmed je bývalý křesťan romského původu, který konvertoval k islámu v roce 2000, když pracoval ve Vídni. Bohoslužby prý nyní konal obklopen prapory IS. Své souvěrce nabádal, aby se připravili na boj proti křesťanství k dosažení konečného cíle, jímž je vytvoření celosvětového chalífátu.

Dodal, že Musova skupina se snažila rekrutovat bojovníky pro Islámský stát a že trestné činy, z nichž jsou obviněni, byly spáchány mezi červencem a listopadem letošního roku. Imám Musa byl už letos v březnu odsouzen k ročnímu vězení za šíření náboženské nenávisti a za pokusy o agresivní vnucování protidemokratické ideologie. Na svobodě čekal na odvolací řízení.