Polský prezident vyčítá Berlínu, že Varšavě nenahradil tanky darované Ukrajině
DUDA K NĚMECKU
Německo podle polského prezidenta Andrzeje Dudy porušilo dané slovo, když polské armádě nedodalo tanky z vlastních zásob místo těch, které Varšava poslala na Ukrajinu. Německý resort obrany minulý týden v dopisu vedení Spolkového sněmu potvrdil, že Berlín daruje Česku 15 tanků Leopard jako náhradu za tanky T-72, které česká strana poskytla ukrajinské armádě.
„Dali jsme Ukrajině k dispozici velké množství tanků, a tím jsme oslabili svůj vlastní vojenský potenciál,“ řekl Duda v rozhovoru pro televizi deníku Die Welt na okraj Světového ekonomického fóra v Davosu. Polský rozhlas před časem uvedl, že Polsko na Ukrajinu poslalo více než 200 tanků T-72.
Polská armáda má ve své výzbroji i německé tanky Leopard. „Německo nám opravdu slíbilo, že nám dodá tyto tanky,“ řekl Duda. „A oni tento slib nedodrželi. A řeknu to otevřeně: jsme kvůli tomu velmi zklamaní,“ uvedl polský prezident.
Agentura DPA píše, že Polsko se nijak netají tím, že od svých partnerů v NATO očekává náhradu za vojenskou techniku, kterou posílá Ukrajině čelící ruské agresi. Polsko poskytlo Ukrajině například také bojová vozidla pěchoty, samohybné houfnice 2S1 Gvozdika nebo raketomety Grad.
Kritika na adresu Německa zazněla i z úst šéfa polské diplomacie Zbigniewa Raua. Ruská invaze na Ukrajinu podle něj byla fiaskem německé východní politiky, před kterou Polsko opakovaně varovalo. Rau to prohlásil po jednání s německou ministryní zahraničí Annalenou Baerbockovou. Ministr zároveň ocenil Německo za změnu přístupu k Moskvě a za podporu Ukrajiny. Vyzval rovněž Berlín, aby se ujal hlavní role v bezpečnostním systému Evropy.
„Ruská invaze byla nejen fiaskem a otřesem německé východní politiky,“ řekl Rau, podle kterého se plně ukázala energetická závislost západních zemí na Rusku. „Polsko opakovaně varovalo německé vlády před politikou vůči Rusku, která byla založena na přáních a ne na hodnocení politického vývoje v Rusku,“ řekl. Poznamenal, že německá snaha zakotvit Rusko v evropských strukturách vedla k růstu energetické závislosti a zároveň s tím i k respektování ruských zahraničních politických zájmů.