Zeman označil Českou televizi za soubor pitomých domovnic

Další Zemanova kritika ČT

Zeman označil Českou televizi za soubor pitomých domovnicNOVÉ
Miloš Zeman v Ústeckém kraji Foto: FOTO: Printscreen ČT
Domov

ren Echo24

Miloš Zeman se v pátek během návštěvy v Podbořanech opět opřel do České televize a nazval ji souborem pitomých domovnic. Prezident tak reagoval na dotaz z publika. Později to však zopakoval i na oficiální tiskové konferenci. Výrokem prezidenta na adresu veřejnoprávní televize se v pátek odpoledne pochlubil i Jiří Ovčáček na Twitteru.

Výrok prezidenta na adresu České televize následoval po otázce účastníka setkání Kamila Krause, který se ptal, zda se Miloši Zemanovi ČT již omluvila za údajný podraz na Ivanu Zemanovou v Moravskoslezském kraji. „Naše česká kavárenská objektivní v uvozovkách televize nás neustále krmí kauzami, kdy by se měl Hrad nebo vy omlouvat. Je to trapné a já se ptám. Dokázala se tato Česká televize vám omluvit, když jste byl na návštěvě Moravskoslezského kraje a byl na vaši paní připraven podraz v Divadle Petra Bezruče? Dokázali se vám ti páni redaktůrci svazáci omluvit?“ ptal se Zemana Kraus.

„Já jsem ani omluvu nevyžadoval. A nepředpokládal jsem, že ČT by se omlouvala. Já jsem měl jednoho dobrého přítele Pavla Dostála, bývalého ministra kultury. Ten mi říkal jednu krásnou větu, kterou jsem si právě v souvislosti s Českou televizí znovu připomněl. S domovnicí se nediskutuje a ČT je podle mého názoru soubor pitomých domovnic,“ odpověděl Zeman na dotaz více než měsíc od doby, kdy k údajné provokaci právě i ze strany ČT mělo dojít.

K údajné provokaci mělo podle dnes již bývalého hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka (ČSSD) dojít 2. listopadu a měla být namířená proti prezidentu Zemanovi. Hejtman v souvislosti s údajnou provokací zmínil blíže neurčenou petici a také tibetskou vlajku vyvěšenou na budově divadla. Součástí údajné provokace měla podle něj být i Česká televize. Dva její redaktoři měli podle Nováka v divadle rezervovaná místa hned za Zemanovou a jejich úkolem mělo být zachytit její reakci na zmíněnou provokaci.

Krejčího slova o přítomnosti České televize v divadle potvrdila i mluvčí České televize Alžběta Plívová, zároveň však ze strany České televize odmítla jakoukoli provokaci. „Interpretace událostí z Divadla Petra Bezruče, která dnes zazněla na tiskové konferenci z úst hejtmana Miroslava Nováka, je mylná. Česká televize sice skutečně v divadle natáčela, předmětem jejího zájmu však bylo pouze a jedině úspěšné a dlouhodobě vyprodané představení Spalovač mrtvol s Norbertem Lichým. Vznikala zde totiž reportáž do uměleckého magazínu Divadlo žije. Natáčení bylo dohodnuto již před jedním měsícem, účastnil se jej pouze štáb tohoto kulturního cyklu a kamery snímaly, logicky, výhradně dění na jevišti. Žádní členové redakce Zpravodajství v divadle přítomni nebyli,“ uvedla 4. listopadu v prohlášení pro Echo24.cz.

Česká televize zároveň tehdejšího hejtmana Nováka vyzvala, aby se omluvil a vzal svá nepravdivá slova veřejně zpět, stejně tak, jako je vyslovil. Proti kritice se tehdy ohradil i Generální ředitel ČT Petr Dvořák a k omluvě vyzval i Kancelář prezidenta republiky.

Čtěte více: ČT prý chystala provokaci proti Zemanové. ‚Styďte se!‘ vzkázal prezident

Čtěte více: ČT chce po Hradu omluvu. Podle Ovčáčka je to „mimořádná drzost“

Na odpolední tiskové konferenci se Zeman také krátce vrátil ke své návštěvě vojenské střelnice Vršovice nedaleko Loun, kde otestoval novou útočnou pušku CZ 805 BREN. „Střílelo se mi dobře. Neměl jsem žádnou konkrétní představu osoby. Zásah, jak jste viděli, byl smrtelný. Zbrojní průkaz nemám, má ho moje žena. Stačí jeden zbrojní průkaz v rodině,“ odpověděl Zeman na dotaz, jak se mu na střelnici střílelo a zda by chtěl zbrojní průkaz.

Čtěte podrobněji: VIDEO: Zeman testoval novou pušku, z 15 metrů trefil terč ‚do břicha‘