ČT prý chystala provokaci proti Zemanové. ‚Styďte se!‘ vzkázal prezident

ÚDAJNÁ PROVOKACE V OSTRAVĚ

ČT prý chystala provokaci proti Zemanové. ‚Styďte se!‘ vzkázal prezidentAKTUALIZOVÁNO
Ivana Zemanová Foto: Foto: Jan Zatorsky
2
Domov

vb Echo24

Tibetská vlajka, petice a připravené mikrofony. To vše mělo figurovat v údajné provokaci namířené vůči manželce prezidenta Miloše Zemana Ivaně. Provokace se prý chystala v ostravském Divadle Petra Bezruče a podílet se na ní měla i Česká televize. Zaznělo to na páteční tiskové konferenci prezidenta Zemana na severní Moravě. Česká televize i zmíněné divadlo obvinění odmítly.

Ivana Zemanová měla večerní představení v ostravském divadle Petra Bezruče navštívit ve středu, tedy v první den prezidentovy návštěvy Moravskoslezského kraje. Hejtman Miroslav Novák (ČSSD) na tiskové konferenci uvedl, že v divadle se v souvislosti s její návštěvou chystala „provokace“, která měla být namířená proti prezidentu Zemanovi. Akci důrazně odsoudil s tím, že kvůli jednání politika by neměla trpět rodina.

Hejtman v souvislosti s údajnou provokací zmínil blíže neurčenou petici a také tibetskou vlajku vyvěšenou na budově divadla. Součástí údajné provokace měla podle něj být i Česká televize. Dva její redaktoři údajně měli v divadle rezervovaná místa hned za Zemanovou a jejich úkolem mělo být zachytit její reakci na zmíněnou provokaci. Pro tyto potřeby prý v sále připravili směrové mikrofony.

Když Zemanová svou účast v divadle kvůli provokaci odřekla, byly podle Nováka zrušeny údajné rezervace pro redaktory ČT a představení Spalovač mrtvol proběhlo v klidu. Zatahování rodinných příslušníků do politických záležitostí pak hejtman označil jako „hloupé a podlé“.

K údajné připravované provokaci se na konferenci vyjádřil i prezident Zeman. „Že je to hloupé, že je to podlé a že je to ubohé, to už řekl pan hejtman,” uvedl. „Styďte se,” dodal následně na adresu České televize, která se měla na provokaci podílet.

‚Provokace? Naprostý nesmysl!‘

Divadlo Petra Bezruče, v jehož prostorách se prý provokace chystala, však obvinění ze strany Nováka a Zemana jasně odmítlo. Zemanová prý svoji účast na představení zrušila na poslední chvíli.

„Čekali jsme před divadlem a řešili s ochrankou, odkud přijede auto s paní Zemanovou. Začínal jsem být nervózní, protože hrozilo, že to paní Zemanová nestihne. Minutu před půl sedmou jsem se ale od člena ochranky dozvěděl, že paní Zemanová svoji účast zrušila. To bylo jen minutu před začátkem představení,“ řekl serveru Echo24.cz ředitel Divadla Petra Bezruče Jiří Krejčí.

„To, že bychom chystali nějakou provokaci jasně odmítám. Česká televize u nás čas od času natáčí v rámci pořadu Divadlo žije!. Na středečním natáčení jsme s nimi byli dohodnutí dlouho před tím, než jsme se dozvěděli o plánované návštěvě paní Zemanové. Řeči o provokaci považuji za naprostý nesmysl. Před natáčením tu mají všichni trému, nemají čas chystat provokace,“ dodal ředitel Krejčí.

Ředitel také odmítl, že by se v divadle chystala jakákoli petice. Vyvěšení tibetské vlajky na budově divadla nepopřel, uvedl však, že vlajka tam visí už nejméně 14 dní.

‚Ať hejtman vezme svá slova zpět‘

Krejčího slova potvrdila i mluvčí České televize Alžběta Plívová. „Interpretace událostí z Divadla Petra Bezruče, která dnes zazněla na tiskové konferenci z úst hejtmana Miroslava Nováka, je mylná. Česká televize sice skutečně v divadle natáčela, předmětem jejího zájmu však bylo pouze a jedině úspěšné a dlouhodobě vyprodané představení Spalovač mrtvol s Norbertem Lichým. Vznikala zde totiž reportáž do uměleckého magazínu Divadlo žije. Natáčení bylo dohodnuto již před jedním měsícem, účastnil se jej pouze štáb tohoto kulturního cyklu a kamery snímaly, logicky, výhradně dění na jevišti. Žádní členové redakce Zpravodajství v divadle přítomni nebyli,“ uvedla v prohlášení pro Echo24.cz.

„Produkce pořadu Divadlo žije, která v Divadle Petra Bezruče natáčení připravovala od odpoledních hodin, navíc informace o tom, že jde o materiály pro kulturní magazín, předala i členům prezidentské ochranky, kteří na místo dorazili kolem čtvrté hodiny. Představení začínalo v 19:00,“ upřesnila mluvčí.

Tuto verzi potvrdila i vedoucí produkce pořadu Divadlo žije! Danuše Břeská. Na natáčení byla prý Česká televize domluvená už 20. října, přímo na místo pak štáb dorazil ve středu v 15:45. Ve stejnou dobu na místo dorazila i prezidentská ochranka, kterou produkce ČT informovala o tom, že na místě bude natočen další díl zmiňovaného pořadu.

„Vyhověli jsme jejich prosbě, že potřebují ¾ hodiny na prohlídku hlediště před příchodem paní Zemanové, proto jsme plánovaný rozhovor s panem režisérem Nvotou přesunuli do klubu. Nikdo z ochranky již na náš žádný dotaz neměl, vše probíhalo dle plánu a byli jsme překvapeni, když paní Zemanová na představení nedorazila,“ okomentovala pro Echo24.cz Břeská

„Věříme, že odcházející pan hejtman pouze získal nesprávné podklady a nesnažil se o události záměrně dezinformovat. Považovali bychom nyní za správné, aby svá obviňující slova vzal veřejně zpět, stejně tak, jako je vyslovil,“ dodala Plívová.

Čtěte také: Zeman: Clintonová neuspokojila manžela, neuspokojí ani Ameriku