Zažijete znovu 11. září, vyhrožují. New York zrušil premiéru

Výhrůžky kolem The Interview

Zažijete znovu 11. září, vyhrožují. New York zrušil premiéruNOVÉ
Problémy s novým filmem Setha Rogena a Jamese Franca přibývají Foto: wikipedia.org/Sony Pictures Entertaiment
Svět

oj Echo24

Newyorská premiéra kontroverzemi provázané komedie Setha Rogena a Jamese Franca „The Interview“, která si dělá legraci ze severokorejského vůdce Kim Čong-una, byla zrušena. Hackeři, kteří v poslední době kvůli tomuto filmu útočí na společnost Sony Pictures, oznámili, že pokud promítání proběhne, tak v kinech provedou útoky o rozměrech 11. září, informuje Reuters.

Další příval výhrůžek rozeslali hackeři, kteří v uplynulých týdnech pronikli do databází Sony a zveřejnili citlivá data společnosti. Skupina nazývající se „Ochránci míru“ ve výhrůžných e-mailech sdělila, že v nebezpečí budou všichni, kteří se uvedení filmu do kin budou účastnit. V ohrožení jsou prý i lidé žijící v okolí těchto kin.

„Varování. Zřetelně vám dáme v době a místech promítání ‚The Interview‘ najevo, a to včetně premiéry, jak hořký osud potká ty, kteří hledají zábavu v teroru,“ stojí ve zprávě hackerů z úterý. „Brzy celý Svět uvidí, jak hrozný film v Sony Pictures vyrobili. Svět bude plný strachu.“ Vyhrožují dále, že útok bude o rozměrech útoků z 11. září, způsob blíže ale nespecifikují.

Magazín Variety informuje, že tyto poslední výhrůžky přiměly společnost Carmike Cinemas zrušit plánovaná promítání filmu v jejich kinech v New Yorku. „Pokud film pustí, my ho ukážeme. Sony má právo ho udělat, my ho máme právo promítat a cenzura obecně je špatná,“ řekl pro Variety ředitel dalšího řetězce kin Look Cinemas Tom Stephenson.

Sony Pictures Entertainment sdělilo vlastníkům kin, že je pouze na nich, jestli budou „The Interview“ promítat. Rozhodnutí každého z nich ale bude prý společnost respektovat. Carmike Cinemas je se 4. největším počtem kin v USA zatím prvním z větších provozovatelů, kteří se k věci vyjádřili a premiéry zrušil.

Hackeři podle expertů poukázali na špatné zabezpečení na veřejných místech, jako jsou právě kina. V roce 2012 zastřelil James Holmes v americké Auroře 12 lidí a 70 zranil během premiéry filmu „Temný rytíř povstal“. Výhrůžek si všimli už i James Franco a Seth Rogen, kteří do středy zrušili všechna svá veřejná vystoupení, slavnostní premiéry „The Interview“ ve čtvrtek se ale podle Variety zúčastní. 

Čtěte také: Cíl: zabít Kim Čong-una. Producenti filmu čelí palbě hackerů

Hackeři ukradli scénář příštího filmu o Jamesi Bondovi