Palestinci se radují. UNESCO přes odpor Izraele přijalo rezoluci k Jeruzalému
Spor o Jeruzalém
Přes ostré protesty Izraele v úterý Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) přijala rezoluci k památkám ve východním Jeruzalému. Text navrhly arabské země a podle Izraele dokument opomíjí tisíciletý vztah Židů k Jeruzalému. Izrael hned poté, co spornou rezoluci schválil minulý týden příslušný výbor UNESCO, přerušil spolupráci s touto organizací OSN.
Text navržený Alžírskem, Egyptem, Libanonem, Ománem, Katarem a Súdánem při hlasování ve výboru 13. října získal 24 hlasů, zatímco šest delegací bylo proti a 28 se zdrželo. Česká republika ve výboru zastoupena není. Dnes na plenárním zasedání členských zemí v pařížském sídle UNESCO podle agentury AFP už ale nikdo nepožádal o diskusi k rezoluci, která tak byla automaticky přijata bez hlasování.
Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová na dotaz týkající se přijetí rezoluce o jeruzalémských památkách uvedla, že v době svého členství ve výkonné radě UNESCO v letech 2011-2015 se Česká republika „opakovaně vyslovovala proti jakékoli formě politizace organizace“.
Palestinci se po schválení rezoluce otevřeně radovali. „Rezoluce připomíná, že Izrael je ve východním Jeruzalému okupační velmocí, a žádá ho o zastavení tohoto zneužívání moci,“ řekl novinářům představitel palestinské mise při UNESCO.
Izraelský zástupce v UNESCO Karmel Šama-Hakohen řekl, že Izraeli se daří nabourávat automatickou většinu, jíž se dosud těšili Palestinci a arabské státy. Mexiko hlasovalo ve čtvrtek pro rezoluci, ale dnes oznámilo, že vzhledem k zaujatosti textu změnilo názor. Jeho zástupce při UNESCOAndrés Roemer dnes byl podle izraelských sdělovacích prostředků z funkce odvolán. Stejně jako Mexiko hlasovala Brazílie, která ale dnes oznámila, že příště podobný typ textu nepodpoří.
Nová rezoluce s názvem Okupovaná Palestina používá pro místa v jeruzalémském Starém městě pouze arabské názvy a kritizuje Izrael za „provokativní kroky, které narušují posvátnost a nedotknutelnost“ oblasti.
Izraelci a mnoho Židů po celém světě považují krok UNESCO za další příklad protiizraelských nálad v OSN, kde jsou Izrael a jeho spojenci v početní menšině oproti arabským zemím a jejich příznivcům.
„Po ostudném rozhodnutí členů UNESCO, kteří se rozhodli popřít historii a ignorovat tisícileté židovské vazby na Jeruzalém a Chrámovou horu, jsem oznámil izraelským zástupcům UNESCO, že přerušujeme veškeré profesionální kontakty s touto mezinárodní organizací,“ uvedl již po čtvrtečním hlasování výboru izraelský ministr školství Naftali Bennett.
Zdálo se, že o rozhodnutí se bude dnes znovu diskutovat i kvůli nečekanému kroku Mexika, které po původním hlasování pro rezoluci svůj názor změnilo. Mexický ambasador při UNESCO Andres Roemer je totiž sám židovského původu. Nakonec však k diskuzi nedošlo.
Odsoudí rezoluci Česko?
Kontroverzní rezolucí se bude zabývat i Poslanecká sněmovna. Zařazení bodu prosadila na středeční jednání dolní komory poslankyně opoziční ODS Jana Černochová, podle níž by sněmovna měla dát najevo, že s rezolucí nesouhlasí. „Nelze popírat historii,“ řekla poslankyně. Členové dolní komory by podle ní také měli mít možnost se seznámit se stanoviskem představitelů vlády. Jde zatím o návrh dokumentu, který se bude řešit na plenárním zasedání organizace.
Návrh Černochové podpořilo 93 ze 177 přítomných poslanců. Proti jich bylo 30.
Chrámová hora je předmětem letitých sporů mezi Izraelci a Palestinci. Nacházejí se tam dvě významné mešity, v minulosti tam ale býval i židovský chrám. Právě kvůli posvátným místům v této části Jeruzaléma se před rokem rozhořela vlna násilností mezi Izraelci a Palestinci, která má již přes 250 obětí.