Mají v plánu mě zabít, říká z vazby ukrajinská pilotka

Profil ukrajinské "superženy"

Svět

Monika Zavřelová

První žena ukrajinské armády, která sloužila v Iráku a vystudovala výlučně mužskou vojenskou školu, pilotka Naděžda Savčenková, čelí obvinění ze spoluviny na zabití dvou ruských novinářů. Již měsíc je držena v ruské vazbě. Její profil přinesla Svobodná Evropa (RFE/RL).

Jméno Naděžda Savčenková je na Ukrajině známé již pár let. Poté, co se vrátila z mírové mise v Iráku, jí byla ministrem obrany udělena speciální výjimka. Jako první žena mohla studovat na prestižní, výlučně mužské Univerzitě letecké obrany. OSN ji poté postavila do čela své kampaně v boji za genderovou rovnost v ukrajinské armádě.

„Všichni ví, že ženy v armádě, které dělají jinou než papírovou práci, musí unést stejnou psychickou i fyzickou zátěž jako muži. To ona vždy zvládala bez jakýchkoliv problémů,“ zdůvodňuje pro Svobodnou Evropu Naděždina sestra Vira její prestižní vojenské postavení v jinak maskulinní armádě.

Do armády v šestnácti

Pilotka do armády nastoupila v pouhých šestnácti letech, kdy svou účast v armádě započala u železničních vojenských sil. Po čase však zakotvila u výsadkové jednotky, kde se vypracovala až na hodnost nadporučíka. Vykonávala především úlohu střelce a navigátora bitevních vrtulníků Mi-24.

Čtěte také: 'Řasenka z Amsterdamu. Chápete,' chlubila se dívka úlovkem po oběti MH17

Na východě Ukrajiny Naděžda sloužila u dobrovolnického praporu Aidar. Dokonce si kvůli tomu vzala v armádě na měsíc dovolenou. Důvod je jasný – patriotismus. Potvrzuje to i sestra Vira. Během rozhovoru pro Svobodnou Evropu přiznala, že jejich rodina patří mezi velké ukrajinské vlastence. „Se sestrou jsme hrdé na to, že jsme mohly vyrůstat a studovat v ukrajinsky mluvícím prostředí,“ dodává.

„Oni už mě nepropustí, mají v plánu mě zabít. Stačí se podívat na všechna obvinění, která proti mně Rusové prozatím vznesli.“

Ve videu, které můžete zhlédnout výše, Savčenková s kamennou tváří připouští, že už se možná na svobodu nikdy nedostane. „Oni už mě nepropustí, mají v plánu mě zabít. Stačí se podívat na všechna obvinění, která proti mně Rusové prozatím vznesli,“ říká pilotka.

V současné chvíli se Savčenková nachází v ruském záchytném středisku pro cizince ve městě Voroněž, kde ji obvinili ze spoluviny na zabití dvou ruských novinářů Igora Kornelyjuka a Antona Vološina z 17. června. Vazba by prozatím měla trvat do 30. srpna. Na cestě je už i její obhájce, toho automaticky přiděleného odmítla.

Čtěte více: Ukrajinská pilotka Savčenková může za smrt novinářů, potvrdili Rusové

Ukrajinský ministr spravedlnosti v jejím případě oficiálně požádal o pomoc Radu Evropy, která má dohlížet na průhledný průběhu procesu. Nejbližší datum soudního projednávání prozatím není známo.