1 Volby prezidenta ve Francii

Průzkum: Fillon je favoritem pravicových primárek ve Francii

, NOVÉ

Témata: ,

Bývalý francouzský premiér François Fillon je podle průzkumů veřejného mínění jasným favoritem druhého kola prezidentských primárek francouzské pravice. Hlas by mu podle agentury Ifop-Fiducial dalo 65 procent respondentů, jeho rivalovi a rovněž expremiérovi Alainu Juppému 35 procent. Nedělní první kolo primárek Fillon nečekaně vyhrál, o vítězi a tedy i prezidentském kandidátovi hlavní pravicové strany Republikáni se pak rozhodne tuto neděli.

Stranické primárky jsou poprvé v historii otevřené všem voličům, kteří při hlasování potvrdí, že jsou jim blízké pravicové a centristické hodnoty. Dosud byl výběr kandidáta vnitrostranickou záležitostí, nyní se mohou zúčastnit i nečlenové Republikánů.

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že Fillona chce volit 75 procent sympatizantů Republikánů a 84 procent přívrženců krajně pravicové Národní fronty. Naopak pro Juppého se vyslovilo 83 procent respondentů hlásících se k levici a 66 procent příznivců středových stran.

Průzkumu se tento týden od pondělí do středy zúčastnilo 6901 lidí. Výsledek ankety ale bere v úvahu jen 619 dotazovaných, kteří potvrdili, že se zcela jistě nedělních primárek tradiční pravice zúčastní.

Vládní socialisty, tradiční levicovou sílu Francie, čekají primárky v lednu. Do poloviny prosince chce nynější socialistický prezident François Hollande oznámit, zda taky bude kandidovat.

Dvoukolová prezidentská volba ve Francii je plánována na 23. dubna a 7. května příštího roku. Hned poté se mají 11. a 18. června uskutečnit parlamentní volby.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.