Policie stíhá pirátskou stranu. Odkazovala na web se seriály

Internetové pirátství?

Policie stíhá pirátskou stranu. Odkazovala na web se seriályNOVÉ
Domov

Echo24

Policie stíhá Českou pirátskou stranu kvůli provozování webu sledujuserialy.cz, viní ji z porušení autorského práva. Internetové stránky obsahují odkazy na autorsky chráněný materiál dostupný na internetu. Piráti soudní spor vítají, tímto nekomerčním webem prý chtěli poukázat na podle nich absurdní výklad autorského zákona. Strana o tom informovala v tiskové zprávě.

Strana provozuje web sledujuserialy.cz v rámci dlouhodobé politické kampaně s názvem „Odkaz není zločin“. „Naším cílem je změnit zákon o kopírovacím monopolu, nesprávně vydávaný za autorský zákon tak, aby už lidem nehrozily milionové pokuty za sdílení kultury s přáteli,“ uvedl předseda pirátů Lukáš Černohorský.

Podle pirátů bylo vyšetřování zahájeno na základě udání České protipirátské unie, která doposud podávala trestní oznámení pouze na studenty, připomněl Černohorský. „Jejich pozice byla nerovná, protože proti nim vždy stál právní aparát lobbistických organizací, které současný represivní kopírovací monopol prosazují,“ poznamenal. Dodal, že pokud by se stejně nahlíželo na servery facebook, twitter či youtube, musely by být rovněž obviněny. „Ty totiž na rozdíl od odkazovacích webů videa nejen kopírují, ale na jejich šíření a přehrávání vydělávají,“ míní piráti.

Pirátská strana chce proto v nejbližších dnech oslovit širokou veřejnost, organizace i jednotlivce, kterým není svoboda internetu lhostejná, a uspořádat velkou demonstraci za svobodný internet v ČR. Motivem prý přitom není jen současné trestní stíhání, ale také opakované návrhy ministrů na cenzuru a sledování internetu.

Čtěte také: WikiLeaks začala zveřejňovat emaily šéfa CIA