Turecko si nechává vzdělané Syřany, do EU posílá nevzdělané a nemocné

DOHODA EU-TURECKO

Turecko si nechává vzdělané Syřany, do EU posílá nevzdělané a nemocnéNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Reuters
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Turecké úřady zabraňují vzdělaným a kvalifikovaným uprchlíkům v tom, aby pokračovali dále do Evropy, a nutí je zůstat v Turecku. Mezi uprchlíky, které Ankara posílá do Evropy v rámci dohody s EU, se naopak ve zvýšené míře vyskytují vážně nemocní a ne příliš vzdělaní běženci. Vyplývá to aspoň ze stížností několika evropských vlád, o kterých informuje německý týdeník Der Spiegel.

Podle informací německého týdeníku jsou evropští politici překvapeni „zarážejícími počty“ případů, kdy se v souvislosti s příchozími uprchlíky vyskytují nějaké problémy. Například zástupce Lucemburska při Evropské unii se údajně zmínil o „mnoha závažných zdravotních případech nebo o uprchlících s velmi nízkým vzděláním“.

Hlasy, které kromě Lucemburska zaznívají i z Nizozemska a Německa, rovněž hovoří o tom, že vzdělaným a schopným uprchlíkům naopak Ankara zabraňuje vycestovat. Turecké úřady prý v nejednom případě zrušily povolení k odjezdu do Evropy těm uprchlíkům, o nichž zjistily, že jsou to vzdělaní inženýři nebo doktoři.

Spiegel ostatně podotýká, že i samo Turecko nepřímo přiznalo tuto praxi. Ankara prý oficiálně sdělila Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), že syrští akademici nemají povolení pokračovat v cestě do Evropy v rámci dohody mezi EU a Tureckem. O tom, který uprchlík má právo pokračovat dále do Evropy, by přitom měl správně rozhodovat právě Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Otázka problematického přístupu Ankary se údajně probírala i na pátečním jednání unijních ministrů vnitra. Otevřel ji lucemburský ministr Jean Asselborn.

Uprchlíci by v současné době měli z Turecka přicházet primárně na základě dohody mezi EU a Ankarou. Dohoda předpokládá, že za každého ilegálního imigranta, který se z Turecka dostane do řecké ostrovy a následně bude vyhoštěn zpět do Turecka, by EU měla přijmout jednoho Syřana s nárokem na azyl z tureckých uprchlických táborů. Takto by si měla EU s Tureckem uprchlíky „vyměňovat“, dokud jejich počet nedosáhne 72 000. Kvůli současným neshodám ohledně bezvízového styku pro Turky ovšem není jasné, jak dlouho dohoda vydrží.

Čtěte také: Když zkrachuje dohoda s Tureckem, EU nechá migranty na ostrovech, píše Bild

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články