Židé prchají z Ruska. ‚Život se tam změnil v ruskou ruletu.‘

Stěhování do Izraele

Židé prchají z Ruska. ‚Život se tam změnil v ruskou ruletu.‘NOVÉ
Moskevská synagoga Foto: Foto: Asaf Eliason / Shutterstock.com
2
Svět

vb Echo24

Od rozpadu Sovětského svazu se každý rok tisíce ruských Židů stěhují do Izraele. V posledním roce se však jejich počty více než zdvojnásobily. Mezi těmi, kdo se rozhodli hledat nové útočiště, je i Vladimir Jakovlev, obnovitel liberálního listu Kommersant. V těchto dnech je to přesně jeden rok od jeho odchodu. Po domově se mu stýská, ale svého odchodu nelituje. Život v Rusku se totiž podle něj „změnil v ruskou ruletu“, jak řekl Rádiu Svobodná Evropa (RFE/RL). 

V Rusku odnepaměti žila početná židovská komunita a nikdy neměla na růžích ustláno. Za Putina jim však začala docházet trpělivost, a proto teď houfně prchají do „zaslíbené země“. Důvody, proč odcházejí, se liší. Mezi uprchlíky však často zaznívá názor, že mají strach z agresivního a nevybíravého chování, které Rusko uplatňuje jak na zahraničněpolitickém, tak na vnitropolitickém poli.  

Tento názor zastává i Vladimir Jakovlev, který v roce 1989 obnovil liberální politicko-ekonomický deník Kommersant. „Velký problém s Ruskem a zároveň hlavní důvod, proč jsem odešel, je ten, že náš hodnotový systém je zcela zničený,“ popsal Jakovlev motivy, které ho vedly k emigraci. „Život v Rusku se zvrhl v ruskou ruletu. Každé ráno je sázka do loterie – nikdy nevíte, co se vám ten den stane,“ dodává, zřejmě v narážce na zavražděného opozičního lídra Borise Němcova. 

Od konce devadesátých let do Izraele pravidelně přicházely zhruba dva tisíce osob s ruským občanstvím. V roce 2014 – tedy poté, co se Rusko zmocnilo Krymu začala eskalovat ukrajinská krize – to však už byl více než dvojnásobek. Úřady hovoří o tom, že v loňském roce zaznamenaly až 4865 ruských imigrantů. Tento trend se však nadále prohlubuje – izraelské neziskové organizace uvádějí, že v období od ledna do března letošního roku zaznamenaly 40procentní nárůst přistěhovalců oproti stejnému období v loňském roce.

Jakkoliv jde o negativní grend, Jakovlev, který teď žije s rodinou uprostřed Tel Avivu, je rád, že si aspoň má s kým popovídat. Jeho rusko-izraelští přátelé se rekrutují ponejvíce z řad moskevských intelektuálů, kteří – stejně jako on – utekli před Putinovským režimem. Pro Rádio Svobodná Evropa uvedl, že Izrael pro něho představuje ideální kombinaci slunečného a příjemného klimatu a okruhu jeho vzdělaných přátel z Moskvy. 

„Můj okruh přátel zde je skoro stejný, jako jsem měl v Moskvě,“ uvádí k tomu. „S mými moskevskými přáteli žijeme ve stejném domě a pravidelně se na ulicích setkávám s lidmi, se kterými jsem pravidelně trávil čas v Moskvě,“ popisuje Jakovlev svůj spokojený život. „Nikdo by neměl být nucen k tomu, aby ztrácel svůj čas řešením těch ruských nesmyslů,“ uzavřel. 

Čtěte také: Prchli z Ukrajiny za lepším. Na Sibiři je čekaly plíseň a nevraživost

Zpověď zklamaného Rusa: Separatisté drancují a opíjejí se