Z nahrávky vyplývá, že Babiš měl informace o živých případech, tvrdí Jurečka

Zneužívání Finanční správy?

Z nahrávky vyplývá, že Babiš měl informace o živých případech, tvrdí JurečkaAKTUALIZOVÁNO
Marian Jurečka Foto:

Domov

drb Echo24

Babišova slova o FAU Přerov jsou podle ministra zemědělství Mariana Jurečky důkazem, že šéf ANO měl přehled o živých případech. Tentokrát o těch, které projednávali úředníci spadající pod ministerstvo financí. Jurečka navíc chce, aby bylo zveřejněno prošetřování postupu daňové správy, kterým premiér Bohuslav Sobotka pověřil ministra financí Ivana Pilného.

„Řídit stát jako firmu Andrej Babiš aplikuje na zveřejněné nahrávce slovy: naši klekli na FAU. Požádám premiéra, aby byl prošetřen postup FÚ i v dalších případech! Policie musí prověřit i pravost nahrávky, musí být vyjasněno, jestli je sestříhaná nejen tato, ale i ty předešlé.“ napsal Jurečka nejprve na Twitter.

Následně uvedl, že z nahrávek, kde bývalý ministr financí Andrej Babiš (ANO) mluví o „kleknutí“ na FAU Přerov podle něj vyplývá, že šéf hnutí ANO měl k dispozici informace z živých případů dozorových orgánů. Policie by měla proto podle Jurečky ověřit pravost nahrávek.

„Jako ministr zemědělství bych si nikdy nedovolil žádat informace a vstupovat do jednání a kauz, které řeší naše dozorové orgány. To je věc, která hraničí s porušováním zákona – toho, co si ministr může dovolit,“ řekl Jurečka ČTK. Podle něj by měla policie a státní zástupci sami chtít vyšetřit, zda jsou nahrávky skupiny Šuman pravé, případně zda jde o sestříhané kousky zvukového záznamu.

Jako vážný problém shledává celou kauzu předseda Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Václav Votava (ČSSD), který naplánoval na září schůzku výboru, na níž pozval ministra financí Ivana Pilného (ANO) a generálního ředitele finanční správy Martina Janečka, po nichž bude chtít mimo jiné vysvětlení k tomu, jak Finanční správa postupovala vůči společnosti FAU. Votavovi se zároveň nelíbí ani časté používání zajišťovacích příkazů ze strany Finanční správy. I o tom bude chtít na rozpočtovém výboru mluvit.

„Tento konkrétní případ se společností FAU v souvislosti s postupem Finanční správy považuji, pokud je to pravda, za velice vážný problém a měly by z něj být vyvozeny důsledky. Kdyby to byla pravda, měl by z toho pan generální ředitel Janeček vyvodit nějaké závěry,“ řekl pro Echo24 Votava.

Zda by zmiňovaným závěrem měla být rezignace, nechtěl upřesnit. „Na rozpočtovém výboru budeme chtít od pana Janečka slyšet vysvětlení. Finanční správu ale určitě není možné jakkoliv zneužívat. Má být zcela nezávislá a jednat padni komu padni, ať už se jedná o kohokoliv, tím spíš o politiky,“ dodal Votava. Podle něj by měla ředitele Finanční správy jmenovat, ale i odvolávat vláda. Nyní tak činí ministr financí.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek v návaznosti na v neděli zveřejněnou nahrávku zachycující vulgární projev Andreje Babiše (ANO) ke zničení společností FAU Finanční správou, ostře zkritizoval jak hnutí ANO, tak současnou Finanční správu.

„Tomu, kdo sleduje kroky hnutí ANO, je už dávno jasné, že zneužívá velmi často veřejnou pravomoc, kterou získalo z voleb, ve prospěch svého majitele Andreje Babiše a jeho podnikání. Čerstvě zveřejněná nahrávka skupiny Šuman je jednou z mnoha indicií, která dokládá, že tomu tak je,“ uvedl Kalousek pro deník Echo24.

Jak vyplynulo z informací zveřejněných v minulých dnech, Finanční správa jednala podle soudu nezákonně, když na FAU uvalila zajišťovací příkazy, čímž firmu v podstatě zlikvidovala. „Já jsem šest let dělal ministra financí a znám morální i odbornou kvalitu lidí, kteří ve Finanční správě pracovali a museli odejít, ale i těch, již tam zůstali. I proto si myslím, že se Martin Janeček nikdy neměl stát generálním ředitelem Finanční správy,“ odpověděl Kalousek na otázku, zda by Janeček neměl rezignovat.

„Jakákoliv neprávem zlikvidovaná firma ze strany Finanční správy je naprostým selháním státu a této konkrétní instituce a nesmí zůstat bez vyvození odpovědnosti,“ reagoval pro Echo24 ekonomický expert ODS Jan Skopeček. „Pokud soud potvrdí, že byla FAU Přerov zlikvidovaná neprávem, musí stát jejím majitelům do poslední koruny uhradit nejen finanční ztrátu, ale i nemateriální škodu. Stát bohužel přestal být služebníkem daňových poplatníků a stal se „drábem“. ODS to bude chtít změnit,“ řekl Skopeček.

„ODS už dlouho varuje před velkými střety zájmů Andreje Babiše a za to je zodpovědný Bohuslav Sobotka. Vážím si většiny zaměstnanců Finanční správy, ale praxe zajišťovacích příkazů a zprávy z trhu, jak se Finanční správa k některým podnikatelům chová, musejí v normálních lidech způsobovat mrazení v zádech,“ doplnil Skopeček, přičemž jeho stranický kolega, místopředseda ODS Martin Kupka na Twitteru uvedl, že pro všechny nezúčastněné musí kauza „znít jako z filmů o sicilské mafii“.

Ministr Ivan Pilný (ANO) v neděli odpoledne nezvedal telefony, tiskový mluvčí hnutí ANO Vladimír Vořechovský pak komentář jiného politika z hnutí k odpovědnosti Finanční správy nezprostředkoval.

Čtěte také: Z nahrávky vyplývá, že Finanční správa zlikvidovala firmu FAU, která se znelíbila Babišovi

Median: ANO by získalo 26,5 procenta, do Sněmovny by se dostalo sedm stran