Češky 50 metrů od IS: Kdybychom byly muži, nikdo by necekl

Na nebezpečném místě

Češky 50 metrů od IS: Kdybychom byly muži, nikdo by neceklNOVÉ
Jarmila Štuková a kurdský bojovník Foto: Lenka Klicperová
3
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

V první bojové linii války mezi Kurdy a bojovníky Islámského státu v jezídské provincii Sindžár v Iráku se  ocitly dvě Češky.  „Cestou do města na nás bojovníci IS vypálili raketu. Dopadla jen kousek od nás. Střílí se tu skoro pořád,“ napsala deníku Echo24.cz fotografka Jarmila Štuková, která na v současnosti nejnebezpečnější místo na planetě vyrazila s další fotoreportérkou Lenkou Klicperovou.

Mladá žena s fotoaparátem a slunečními brýlemi na čele vedle kurdského bojovníka mířícího kulometem na pozice Islámského státu. Z fotografie není poznat, jak blízko hrdlořezům snažícím se už devět měsíců ovládnout sever Iráku, se reportérka nachází. Tvrdí však, že jejich kurdští průvodci je dostali přímo do centra bojů.

„Od Islámského státu jsme byly padesát metrů,“ píše Jarmila Štuková s Lenkou Klicperovou ve zprávě přes Facebook. Novinářky se přihlásily z města Quamišli na severu Sýrie, kam se na krátkou dobu přesunuly.

Reportérky chtějí připomenout katastrofální situaci jezídských a dalších uprchlických táborů v oblasti, na které svět pomalu zapomíná. Tábory před útočníky Islámského státu, kteří se se do táborů snaží pronikat s cílem jejich převážně nemuslimské obyvatele vyvraždit, chrání kurdští bojovníci z organizace PKK, kurdské milice zvaní pešmergové a také jezídská domobrana.

Čtěte také: Islámský stát vstoupil do slavného města UNESCO. Zavraždil 9 dětí

„Jak na straně PKK, tak na straně pešmergů jsme slyšely stížnosti na nedostatek vybavení i munice. Chybí hlavně těžké zbraně. PKK si například vyrábí vlastní obrněná vozidla,“ referují novinářky. „Největší problém je, že centrální irácká vláda s pomocí stále váhá. Proto tady na frontách je často k vidění mladý pešmergský bojovník v roztrhaných botách, bez balistiky a se starým kalašnikovem. Je tu i spousta bojujících žen.“

Riziko, které obě ženy podstupují, má podle Štukové smysl. „Upřímně, kdybychom byly muži, nikdo by ani necekl. My jsme v této zemi poněkolikáté. Máme zde vytvořenou síť kontaktů a fakt, že jsme ženský tým, nám častokrát spíš pomáhá, než naopak. Bez novinářů by se veřejnost nedozvěděla, co se v dané oblasti děje a část veřejnosti to určitě zajímá.“

Do Iráku a Sýrie, kde Štuková s Klicperovou navštíví také uprchlické tábory, reportérky vyjely v rámci projektu Archa pomoci (archapomoci.cz), který má prostřednictvím Charity ČR získat peníze na pomoc uprchlíkům přímo v místě. „Je tam 17 milionů lidí v pohybu, jde o humanitární katastrofu, kterou si v evropských poměrech dokážeme těžko představit, a je proto o ní třeba hodně mluvit,“ říká místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL), který akci zaštítil. Velkoplošné fotografie pořízené v Iráku a Sýrii mají jít po návratu novinářek do dražby a vybrané finance půjdou na pomoc uprchlíkům.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz