AfD se radikalizuje, měla by ji sledovat kontrarozvědka, volá Gabriel

Tlak se stupňuje

AfD se radikalizuje, měla by ji sledovat kontrarozvědka, volá GabrielNOVÉ
Gabriel chce zakázat salafistické mešity Foto: Foto: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Německý vicekancléř Sigmar Gabriel navrhuje, aby německou protiimigrační stranu Alternativa pro Německo (AfD) sledovala tajná služba. Reaguje tak na hojně kritizované výroky představitele AfD Björna Höckeho, který vyjádřil nelibost nad přítomností památníku holokaustu v Berlíně.

„AfD definitivně nahradila (neonacistickou) NPD jako rezervoár krajně pravicových štváčů,“ napsal dnes na Twitteru Gabriel, který je zároveň ministrem hospodářství. „AfD musí konečně začít sledovat civilní kontrarozvědka,“ dodal.

Šéf AfD v Duryňsku a učitel dějepisu Höcke se tento týden vyslovil pro zásadní obrat v přístupu k národní historii, aby si Němci mohli připomínat i vlastní (válečné) oběti.

„My Němci, tedy náš národ, jsme jediným národem na světě, který umístil památník hanby do srdce hlavního města,“ prohlásil ve zjevné narážce na památník holokaustu postavený v Berlíně v roce 2005. Podle agentury DPA hovořil také o „hloupé politice překonávání (minulosti)“ s tím, že německým stavem mysli je pocit „brutálně poraženého národa“.

Höckeho slova z úterní akce mládežnické organizace AfD v Drážďanech odsoudili představitelé všech ostatních německých stran. Höckeho kritizovali i mnozí členové AfD, včetně předsedkyně Frauke Petryové.

Znepokojení nad Höckem

Znepokojení nad Höckeho výroky vyjádřil také předseda německé Ústřední židovské rady Josef Schuster a generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland.

Průzkumy z konce loňského roku dávaly AfD ve volbách šanci na zisk zhruba 12 procent hlasů. Strana, která dosud ve Spolkovém sněmu zastoupená nebyla, by se tak pravděpodobně stala třetím nejsilnějším uskupením. Parlamentní volby se v Německu uskuteční letos v září.

Čtěte také:

VIDEO: Levicoví studenti zaútočili na univerzitě na politika AfD

Triumf AfD, nebo další vláda Merkelové? Němce čeká vypjatý volební rok

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články