O kuřárny budu usilovat znovu. A mám i jiné návrhy, tvrdí Benda

Protikuřácký zákon

O kuřárny budu usilovat znovu. A mám i jiné návrhy, tvrdí BendaROZHOVOR
Domov

Kristýna Novotná

Návrh na zřízení kuřáren v restauracích se poslanec za ODS Marek Benda během jednání o protikuřáckém zákoně ve Sněmovně pokusí znovu prosadit. Údajně právě kvůli Bendovým kuřárnám shodili poslanci z hnutí ANO zákon ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) ze stolu. „Budeme dělat obstrukce a koalici to neulehčíme. Nevylučuji, že podám i jiné návrhy,“ řekl Marek Benda v rozhovoru pro deník ECHO24.cz.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) do protikuřáckého zákona zapracoval všechny odsouhlasené pozměňovací návrhy s jedinou výjimkou. Vypadl váš návrh na zřízení kuřáren. Co si o tom myslíte?

Takhle se dohodla koalice. Pokládám za nešťastné, aby si militantní pachatelé dobra při zákazu kouření mohli vydupat, že to bude takhle. Ministr Němeček zastával neutrální stanovisko, hlavní bylo, aby se kouřem neobtěžovali nekuřáci.

Plánujete ho předložit během jednání o nové podobě zákona znovu?

Ano, jistě, mám teď rozvázané ruce. Nemohu také vyloučit, že budu podávat jiné návrhy.

Pro zřízení kuřáren, resp. oddělených prostor v restauracích pro kuřáky, zvedla ruku zásadní část poslanců. Čekáte obdobnou podporu?

Uvidíme, teď to neumím odhadnout. Tehdy návrh získal 94 hlasů poslanců, kteří hlasovali vědomě. Jestli se teď půlka sociální demokracie otočí pod tlakem svých šéfů, nemůžu říct.

Kouříte?

Ano.

Při návrhu na zřízení kuřáren jste tedy vycházel z vlastní zkušenosti?

Částečně ano. Cílem bylo umožnit kuřákům, aby si mohli někde zapálit a nemuseli stát na ulici a případně nedávali špatný příklad procházejícím dětem.

Kdy by se zákon mohl dostat opět do Sněmovny? Bude se projednávat ve zrychleném řízení?

Nebude, protože to budeme vetovat. Budeme dělat obstrukce. Poslance Bendu prohlásili za příčinu vnitrokoaliční krize a já nemám žádný zájem na tom jim to ulehčovat. Do prvního čtení by se zákon mohl dostat do prázdnin, třetí čtení by mohlo proběhnout až na podzim.

K přijetí zákona chybělo osm hlasů, nepodpořila ho půlka poslanců z hnutí ANO. Vadily jim převážně právě kuřárny. Mohlo stát ještě něco za tím?

Jsem hluboce přesvědčen, že ten důvod byl lichý. O kuřárnách se dávno vědělo. Cílem ANO bylo návrh zbořit, ale jakou mohli mít motivaci, netuším.

Zákon se ale nakonec celkově změkčil. Oproti původní verzi bude možné kouřit alespoň na zahrádkách a používat elektronické cigarety. Vítáte alespoň to?

Ministerstvo zdravotnictví dlouho odmítalo jakoukoli změnu protikuřáckého zákona, ten návrh byl restriktivní a inkviziční. Mnohem větší problém byl v alkoholu něž v kouření. Těch problematických míst je v návrhu stále dost. Třeba zákaz tvrdého alkoholu na sportovních utkáních, povolilo se alespoň víno. Z piva se ale může prodávat pouze desetistupňové. Je to představa fanatiků, kteří vidí zápas Baník Sparta. Pak vzniknou ale takové absurdity jako, že se poběží maraton Prahou a všechny restaurace v okolí budou muset zavřít. Problémové jsou také sankce – když hospodský nalije někomu, komu nemá, hrozí mu až roční uzavření provozovny.

Čtěte také: Dva dny poté, co ANO potopilo zákon, mu přišlo půl milionu od tabákové firmy

Další pokus. Vláda posílá protikuřácký zákon znovu do sněmovny