Dva dny poté, co ANO potopilo zákon, mu přišlo půl milionu od tabákové firmy

NÁHODA NEBO ODMĚNA ZA HLASOVÁNÍ?

Dva dny poté, co ANO potopilo zákon, mu přišlo půl milionu od tabákové firmyAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Echo24

Dva dny poté, co Sněmovnou neprošel vládní protikuřácký zákon, protože někteří poslanci ANO hlasovali proti, objevil se na transparentním účtu hnutí půlmilionový dar od tabákové společnosti. Podle Andreje Babiše však dar s hlasováním nesouvisí. To uvedla také tabáková společnost. Šéf ANO tak nevidí důvod, proč by mělo hnutí dar vracet. S informací přišel deník Právo.

V pondělí 27. dubna se přičetlo na transparentní účet hnutí ANO 500 tisíc od společnosti Velta Plus EU. Ta působí na českém trhu jako jeden z nejvýznamnějších velkoobchodů s tabákovými produkty. Zajímavé na tom přitom je, že vládní protikuřácký návrh z pera ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) neprošel o dva dny dříve závěrečným čtením Sněmovny právě kvůli poslancům z ANO.

Poslankyně TOP 09 Markéta Adamová při sněmovních interpelacích označila půlmilionový dar za podezřelý „Tento dar, spolu s jeho načasováním, působí přinejmenším podezřele,“ řekla místopředsedkyně TOP 09 a Babiše se ptala, jestli hnutí, aby zamezilo spekulacím, peníze vrátí.

Babiš zdůraznil, že dar od firmy je transparentní, všichni o něm vědí a nemá s protikuřáckým zákonem nic společného. S poukazem na vyjádření firmy uvedl, že už se většinově zabývá prodejem jiného zboží a podíl obratu z tabáku tvoří jen dvě procenta. „Spojovat tohle s aktuálním děním ve Sněmovně je buď dokladem hlouposti, nebo záměrem poškodit naše hnutí,“ řekl Babiš. Nevidí důvod k tomu, proč by mělo ANO dar vracet.

K prosazení zákona bylo potřeba při třetím čtení 88 hlasů, nakonec jich ale osm chybělo, protože patnáct poslanců z koaličního hnutí ANO pro návrh ruku nezvedlo a dalších šestnáct se jich zdrželo hlasování. Většině z nich vadil podle jejich slov pozměňovací návrh opozičního poslance Marka Bendy (ODS), který počítal v restauracích se zvláštními místnostmi pro kouření a který ve Sněmovně prošel.

Mluvčí ANO Lucie Kubovičová pro Právo uvedla, že firma chtěla podpořit kandidátku na hejtmanku Janu Vildumetzovou.

„Pan jednatel se rozhodl podpořit ANO, protože z jeho hlediska mají nejlepší politický program. Se žádostí o podporu nás oslovilo víc politických subjektů,“ sdělila Právu asistentka jednatele společnosti Jana Havlová.

Kvůli neodhlasování protikuřáckého zákona se strhla bouře v koalici. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) hned poté uvedl, že poslanci ANO zabránili přijetí vládního návrh zákona záměrně a že tím nahráli tabákové lobby. Hovořilo se také o porušení koaliční dohody.

Čtěte také: Bouře v koalici. ANO nahrálo tabákové lobby, hřímá Sobotka

Sobotka chce teď protikuřácký zákon protlačit silou