Sobotka chce teď protikuřácký zákon protlačit silou

NA DRUHÝ POKUS ZÁKAZ KOUŘENÍ PROJDE

Sobotka chce teď protikuřácký zákon protlačit silouNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: FOTO: Shutterstock
1
Domov

Tereza Vilímová

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) bude v pondělí na druhý pokus vládě předkládat návrh protikuřáckého zákona. Pokud z něj vypustí pozměňovací návrh poslance za ODS Marka Bendy o kuřárnách v restauracích, zákon přes sněmovnu projde. Co víc, premiér Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro Právo uvedl, že chce zákon prosadit co nejrychleji. Z průzkumu serveru ECHO24.cz vyplývá, že poslanci z hnutí ANO, kteří zákon ve čtvrtek zařízli, jej v pozměněné podobě podpoří.

Předseda vlády se v rozhovoru pro sobotní vydání deníku Právo svěřil, že by si přál zákon prosadit co nejrychleji. „Pokud to opozice zablokuje, tak aspoň zkrátíme lhůty na projednávání ve výborech. Ne aby to tam leželo dva měsíce, ale měsíc nebo 14 dní. O zákoně všichni diskutovali hrozně dlouho, všichni ho znají, všichni si to užili, tento týden zvlášť. Chci, aby se to vyřešilo v řádu týdnů, nikoliv měsíců. Chceme, aby zákon začal platit od příštího roku,“ uvedl Sobotka.

Sobotka proto jistě jedině uvítá, když mu teď vyslovili podporu i poslanci z hnutí ANO, kteří ve středu zákon nepodpořili. „Nesouhlasím s tím, aby se v restauracích dělaly nějaké kuřárny a ten zákon byl překroucen do podoby, která by naprosto nevystihovala poslání toho zákona,“ uvedl pro server ECHO24.cz poslanec za ANO Miloš Babiš. „Byla to pro mě i pro kolegy zásadní překážka ke schválení,“ potvrdil nespokojenost s Bendovým návrhem další poslanec ANO Josef Hájek.

K prosazení takzvaného protikuřáckého zákona při třetím čtení ve sněmovně potřebovala koalice 88 hlasů, nakonec jí ale osm hlasů chybělo. Patnáct poslanců z koaličního hnutí ANO totiž pro návrh ruku nezvedlo a dalších šestnáct se jich zdrželo. Vadil jim předně pozměňovací návrh opozičního poslance Marka Bendy, který počítal v restauracích se zvláštními místnostmi pro kouření a který ve sněmovně prošel.

Po drobné koaliční roztržce, která vyústila v páteční mimořádné jednání koaliční rady, bude mít Němeček šanci předložit protikuřácký zákon znovu. Návrh by měl zohlednit ve středu přijaté pozměňovací návrhy s výjimkou toho Bendova. V takové podobě by při novém hlasování sněmovny měl projít i přes ty poslance ANO, kteří proti němu minulý týden byli.

Čtěte také: Němeček vládě znovu předloží protikuřácký zákon

Server ECHO24.cz oslovil všech patnáct poslanců z ANO, kteří pro zákon ruku nezvedli, a dalších šest poslanců z hnutí, kteří se zdrželi hlasování. Většinou zákon nepodpořili právě kvůli nápadu s kuřárnami a nový zákon bez Bendova návrhu by pro ně byl přijatelný. Pro budou hlasovat například poslankyně Radka Maxová a Jana Pastuchová nebo poslanci Josef Hájek, Pavel Čihák, Ladislav Okleštěk, Karel Rais, Bronislav Schwarz, Karel Tureček a zřejmě i Vlastimil Vozka.

Poslancům ANO vadí i regulace a komplikovanost

Ne všichni proti hlasujících měli ale problém jen s Bendovým návrhem. „Já mám výhrady k celé koncepci zákona,“ uvedla pro server ECHO24.cz poslankyně Jana Lorencová (ANO), které vadí, že chce stát regulovat místa, kde se může kouřit.

„To už bychom opravdu mohli určovat, kde pít alkohol a kde limonádu. Tohle nepovažuji za správný směr,“ dodala Lorencová. Přestože s protikuřáckým zákonem principiálně nesouhlasí, pokud se v poslaneckém klubu poslanci ANO dohodnou, že je zákon třeba podpořit, podřídí se většině.

S návrhem zákona není spokojený ani poslanec Pavel Šrámek (ANO), podle kterého byla už norma předložená sněmovně Němečkem dost komplikovaná. S přijatými pozměňovacími návrhy se ale stala podle něho pro normální člověka naprosto nepochopitelnou.

„Preferuji normu jednoduchou, nediskriminační, nabízející možnosti kuřákům a nekuřákům, prostě všem lidem s jejich ctnostmi i neduhy,“ uvedl Šrámek pro server ECHO24.cz. Zmínil přitom návrh protikuřáckého zákon poslance za ANO Radka Vondráčka, který by byl podle něj pro všechny strany přijatelnější.

Jako vhodnější popsal Vondráčkův návrh také Miloš Babiš, kterému navíc vadilo, že by se mohlo kouřit v autě při převážení dítěte. Šéfovi zdravotnického výboru a poslanci za ANO Rostislavu Vyzulovi zase vadí výjimka pro elektronické cigarety a vodní dýmky. Oba by ale upravený Němečkův návrh bez Bendových kuřáren i přes výhrady podpořili.

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek vysvětloval minulý týden hlasování některých jeho poslanců zaprvé pozměňovacím návrhem Bendy ale také přiznal, že se klub nestihl dohodnout na jednotném postupu. Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky bude chtít nyní nový návrh protlačit přes sněmovnu nejrychleji, jak to bude možné.

Čtete také: Proč ANO potopilo protikuřácký zákon? ‚To ČSSD nás už potřetí podrazila‘

Další zajímavé články najdete v Týdeníku Echo zde.