Realita poloviny Ruska: výplata menší než 3400 korun

Ruská statistika

Realita poloviny Ruska: výplata menší než 3400 korunNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Téměř polovina ruských občanů pobírala v loňském roce měsíčně 10 tisíc rublů a méně (v přepočtu necelých 3400 korun). Vyplývá to z výzkumu Celoruského centra výzkumu veřejného mínění VCIOM, který byl zveřejněn na konci prosince 2015. Nad 15 tisíc rublů měsíčně bere 28 % Rusů, napsal moskevský internetový deník Gazeta.ru.

Ruská realita se nezdá tak růžová, jak ji mnozí přátelé Moskvy i u nás líčí. Podle výzkumu VCIOMu, Celoruského centra výzkumu veřejného mínění 46 % Rusů dosáhlo loni měsíčně nejvíce na 10 tisíc rublů. Nestabilní měna dále klesá, na začátku ledna by desetitisícová výplata v rublech znamenala necelých 3400 korun českých.

Mezi 10 a 15 tisíci rubly vydělalo za loňský rok 26 % dotázaných a 28 % si přišlo na 15 tisíc rublů a více. Překvapivé se může zdát zjištění, že většina Rusů – celých 64 % – hodnotí svou finanční situaci jako průměrnou.

Oproti tomu jako dobrou ji označilo pouhých 14 % dotázaných a naopak za dobré považuje své finance 22 %. Výzkum VCIOMu probíhal v polovině prosince 2015 mezi 1600 lidmi ze 130 měst 46 ruských oblastí.

Situace ohledně rublu a ruské ekonomiky obecně byla v loňském roce jako na horské dráze. Extrémní propad zaznamenal rubl v polovině roku zejména kvůli sankcím vůči Rusku kvůli intervencím na Ukrajině. Fotky front na zahraniční měnu před ruskými směnárnami tehdy obletěly světová média. Znovu pak rubl pokles na konci roku.

V průběhu loňského roku se objevily zprávy o tom, že počet Rusů žijící v chudobě se zdvojnásobil. Prognóza navíc není dobrá ani na letošek. Obtížný rok pro ruskou ekonomiku předpovídá ruský ministr financí Anton Siluanov. Stejně jako většina představitelů ruské vlády viní za pokles hlavně protiruské sankce a propad cen ropy.

„Příští rok nebude snadný,“ přiznal na konci roku pro AFP Siluanov. „Nejnovější odhady ukazují, že ceny našich hlavních exportních artiklů by mohly být nižší, než se předpokládalo.“ Pokud se ceny ropy budou pohybovat i během letoška kolem 40 dolarů za barel, očekává ruská národní banka propad ekonomiky o další 2 %. V roce 2015 to byl odhadovaný pokles o 3,7 %. Podle Vladimira Putina má ale Rusko vrchol krize již za sebou.

Ekonomiku chce Rusko oživit privatizacemi za celkovou sumu jeden bilion rublů. Připravují se návrhy na prodej podílů ve velkých státních firmách, jako je například ropný gigant Rosněft. V něm vlastní stát 69,5% podíl, privatizace 19,5 % byla schválena již v roce 2014.

Čtěte také: Rusko bude spolupracovat s Talibanem proti IS

Dosavadní nadšení nestačí. Rusko připlatí miliardy na vlasteneckou výchovu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články