Vězení za urážku prezidenta? Kdo podepsal návrh zákona

SEZNAM SIGNATÁŘŮ

Vězení za urážku prezidenta? Kdo podepsal návrh zákonaNOVÉ
Zdeněk Ondráček. Foto: FOTO: ČT24 (printscreen).
2
Domov

lie Echo24

Šest desítek poslanců napříč politickými stranami podepsalo návrh zákona, který nás vrací velmi blízko ke komunistickému režimu. V čele navrhovatelů stojí Zdeněk Ondráček (KSČM), ke kterému se připojili vládní i opoziční poslanci z ČSSD, ANO, KSČM a Úsvitu. Návrh kritizuje pravicová opozice, která mluví o návratu ke komunistické ochraně papalášů.

Mezi signatáři návrhu jsou například Vítězslav Jandák (ČSSD), Pavlína Nytrová (ČSSD), Marek Černoch (Úsvit), Stanislav Pfléger (ANO), Pavel Kováčik (KSČM ) či Marta Semelová (KSČM). „Kdo veřejně hanobí prezidenta republiky, ruší výkon jeho pravomoci a snižuje tak jeho vážnost, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo propadnutím věci,“ znělo by nové ustanovení.

Návrh zkritizoval ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). „Zvláštní ochrana hlavy státu před verbálními útoky je spíše historický přežitek, který dnes nezavádějí ani jiné země. Když tento paragraf Ústavní soud v roce 1994 rušil, řekl, že prezidenta chrání zákony před urážkou a pomluvou stejně jako jakéhokoliv jiného občana republiky. Nevidím důvod to měnit,“ uvedl ministr.

Kdo návrh podepsal:
KSČM: Zdeněk Ondráček, Marie Pěnčíková, Hana Aulická Jírovcová, Ivo Pojezný, Václav Snopek, Jaroslav Borka, Karel Šidlo, Leo Luzar, Jiří Valenta, Josef Nekl, Miroslav Opálka, Alena Nohavová, Milada Halíková, Stanislav Grospič, Marta Semelová, Stanislav Mackovík, Josef Zahradníček, Josef Šenfeld, Alexander Černý, Gabriela Hubáčková, Květa Matušovská, Jan Klán, Pavel Kováčik, Vladimír Koníček, René Číp, Miroslav Grebeníček, Vojtěch Filip.

ČSSD: Vítězslav Jandák, Jaroslav Foldyna, Zdeněk Syblík, Pavlína Nytrová, Miroslava Strnadlová, Richard Dolejš, Marie Benešová, Markéta Wernerová, Jaroslav Zavadil, Ladislav Velebný, Zuzana Kailová, Jaroslav Krákora, Stanislav Huml, Jiří Běhounek, Dana Váhalová.

ANO: Zdeněk Soukup, Zuzana Šánová, Vlastimil Vozka, Milan Brázdil, Stanislav Pfléger, Pavel Plzák, Stanislav Berkovec, Jana Lorencová, Bronislav Schwarz, Josef Hájek, Martin Sedlář, Josef Kott, Pavel Čihák, Margita Balaštíková, Bohuslav Chalupa.

Úsvit: Marek Černoch, Olga Havlová, Jana Hnyková, David Kádner, Martin Lank, Karel Fiedler.

Nezařazení: Karel Fiedler, Petr Adam.

Návrh si slibuje, že díky němu by v budoucnu „nemělo docházet k excesům na adresu prezidenta republiky, k jeho hrubým urážkám“. Zároveň se v návrhu ale uvádí, že „postih není nijak výrazný, má především výchovný charakter“.

„V současné době jsme stále častěji svědky urážek hlavy státu, státních symbolů, avšak adekvátní ochrana zde chybí a proto je třeba onu již zmiňovanou a přetrženou kontinuitu ochrany prezidenta republiky v rovině práva veřejného opět do právního řádu začlenit,“ píše se v návrhu.

„Kdo veřejně hanobí prezidenta republiky, ruší výkon jeho pravomoci a snižuje tak jeho vážnost, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo propadnutím věci,“ znělo by nové ustanovení.

Návrh kritizuje především pravicová opozice. „Je to návrat k papalášským manýrům. Je ve vlastním zájmu Miloše Zemana aby to nikdy neprošlo,“ uvedl Miroslav Kalousek pro ČT24.

Prezident Zeman se k procesu projednávání zákona vyjadřovat nebude. Prý by byl ve střetu zájmů, uvedl jeho mluvčí Ovčáček.

Čtěte také: „Dárek k výročí revoluce.“ Poslanci chtějí vězení za urážku prezidenta

Rusko zahájilo v Sýrii ofenzivu, poprvé v historii s pomocí letadlové lodi