Rusko zahájilo v Sýrii ofenzivu, poprvé v historii s pomocí letadlové lodi

Boje v Sýrii

Rusko zahájilo v Sýrii ofenzivu, poprvé v historii s pomocí letadlové lodiAKTUALIZOVÁNO
Letadlová loď ruského námořnictva Admirál Kuzněcov. Foto: Foto: Wikimedia Commons/US DOD
1
Svět

Echo24

Rusko zahájilo rozsáhlou leteckou ofenzivu proti teroristickým pozicím v syrských provinciích Idlib a Homs. Na setkání s prezidentem Vladimirem Putinem to oznámil ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ten rovněž řekl, že do útoků Rusové poprvé v historii svého námořnictva nasadili letadlovou loď Admirál Kuzněcov, napsala agentura TASS. Letadla z Admirála Kuzněcova dosud podnikala jen cvičné a průzkumné lety.

Šojgu prohlásil, že nálety proti radikálním hnutím Islámský stát a Fronta dobytí Sýrie, dříve známé jako An-Nusra, budou pokračovat. Agentury Reuters i AP poznamenaly, že ministr ve výčtu cílů nezmínil Aleppo, ale jen provincie Idlib a Homs.

„Údery jsou zamířeny na sklady zbraní, shromaždiště teroristů a jejich výcviková střediska i na zbrojní továrny,“ řekl Šojgu.

Ruský ministr upřesnil, že spolu s Admirálem Kuzněcovem se ofenzivy účastní fregata třídy Admirál Grigorovič, z které námořníci odpalují střely s plochou dráhou letu Kalibr, aktivován byl také pobřežní ochranný systém Bastion.

Nálety v Aleppu

V úterý Sýrii zasáhly další nálety, nejsou však zatím žádné informace o tom, zda souvisí s ruskou ofenzivou. Podle médií za nimi spíše stojí syrská armáda. Nejnovější nálet zasáhl nemocnici v povstalci držené syrské vesnici západně od Aleppa, kde usmrtil nejméně jednu osobu. Zdravotnické zařízení teď nefunguje, informovali opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR).

K leteckému úderu došlo pouhý den poté, co byly při jiném útoku ve stejné oblasti zasaženy další dvě nemocnice. Syrská armáda také podnikla letecké údery proti pozicím teroristů a skladům zásob v Aleppu, informovala státní televize. Intenzivní bombardování potvrdili rovněž aktivisté.

Syrská státní televize následně informovala o leteckých úderech proti „baštám teroristů“ v Aleppu. Damašek označuje za teroristy všechny, kdo bojují proti režimu prezidenta Bašára Asada. Nálety potvrdili rovněž obyvatelé povstalci držené východní části města. Šlo podle nich o první podobné bombardování za několik týdnů.

Čtěte také: Rusové jsou v šoku: Západ se Kuzněcova nebojí, směje se mu

Rusko a Sýrie dočasně pozastavily nálety na Aleppo