Nevěřte propagandě, prosí ukrajinští studenti ty ruské

Kyjev Moskvě

Nevěřte propagandě, prosí ukrajinští studenti ty ruskéVIDEO 1
Svět

Echo24

Studenti několika kyjevských univerzit se spojili, aby natočili video, které naléhá na jejich ruské, respektive moskevské protějšky. „Prosíme vás, ptejte se a ověřujte si informace, které se k vám dostávají,“ říká jeden ze studentů ve videu, které se objevilo na Youtube kanále Euro Maidan Press.

„V naší zemi zuří válka. Naši i vaši vojáci tady umírají. Co hůř, umírají i civilisté! Vyzýváme vás, zbořte informační bariéru, ověřujte si, co slyšíte, pochybujte o tom, co vidíte,“ vyzývají kyjevští studenti. „Říká se, že Rusové a Ukrajinci jsou jedna krev. Dříve to tak bylo. Teď je mezi námi obří propast. Stojíme na opačných stranách barikád,“ vysvětlují. „Reprezentujte svůj národ, jak nejlépe to jde. Nevěřte dezinformacím.“ Na záběrech se objevují studenti kyjevské letecké fakulty, polytechnického institutu nebo ekonomické školy.

Ruská média podle odborníků patří mezi ta nejčastěji cenzurovaná ze strany vlády. I to se studenti ve videu snaží vysvětlit s odkazem na západní, evropská a americká média.

Poslední vlna cenzury ze strany ruské vlády zasáhla především nezávislé rádio Echo Moskvy, které se snaží podávat jedno z nejpravdivějších zpravodajství v zemi. Těsně po Vánocích ale stanice dostala nová, značně omezující interní pravidla. Šéf Echa Moskvy Alexej Venědiktov je už několik let pravidelným terčem výhrůžek, naposled ze strany čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova.

Čtěte více: Kadyrov hrozí Echu a Chodorkovskému. Chtějí zveřejňovat karikatury Mohameda

                  Cenzura na dohled? Rádio Echo Moskvy dostalo interní pravidla