Cenzura na dohled? Rádio Echo Moskvy dostalo interní pravidla

INTERNÍ PRAVIDLA

Cenzura na dohled? Rádio Echo Moskvy dostalo interní pravidlaNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Novináři v ruském nezávislém rádiu Echo Moskvy, které již delší dobu čelí vládnímu tlaku, obdrželi seznam nových, restriktivních pravidel chování. Ty silně omezují svobodu vyjadřování i tisku. Informoval o tom server The Interpreter.

Restrikce přichází i přes to, že šéf rádia Alexeje Venědiktov slíbil, že svoboda Echa Moskvy nebude ohrožena. V touze udržet rádio, jehož většinovým vlastníkem je Gazprom, při životě ale zašel neúměrně daleko. Podle nových pravidel se zaměstnanci stanice mj. mají zdržovat kritiky politiků nebo svých vlastníků a mají brát na vědomí, že veškeré jejich osobní aktivity na sociální sítích zároveň vyjadřují i stanovisko rádia. Dbát by podle pravidel měli i na fakt, že omluva za „nesprávné“ informace nebo „urážlivé“ poznámky je ku jejich osobnímu prospěchu.

Čtěte více: Šéfredaktor Echa Moskvy chce rádio odkoupit od Gazpromu

Echo Moskvy je jedním z mála ruských médií, které se nebojí otevřeně kritizovat režim prezidenta Vladimira Putina. Šéfredaktor Venědiktov se nicméně dříve dostal do sporu s hlavním akcionářem poté, co odmítl vyhodit redaktora, který se dopustil nevhodné poznámky ohledně úmrtí syna šéfa prezidentské kanceláře Sergeje Ivanova. Týž redaktor rovněž vyvolal nevoli ruských úřadů reportáží z doněckého letiště. Stanice už obdržela i varování od ruského federálního úřadu Roskomnadzor, které v zemi reguluje média. Pokud stanice obdrží do jednoho roku i druhé vyrovnání, úřad můžou zastavit její činnost.

Čtěte více: Cenzura v Rusku: Kreml tlačí na rádio Echo Moskvy

Rádio, které Moskvané nazývají „uchem Moskvy“, funguje od roku 1990. Stanice má 89 zaměstnanců a téměř sedm milionů posluchačů. 

Plné znění nových pravidel:

  1. Redakce vítá zapojení jednotlivých zaměstnanců v rámci sociálních médií.
  2. Novinář si uvědomuje, že jejich výroky na internetu, včetně sociálních sítí, mohou být interpretovány jako názor šéfredaktora či vydavatele.
  3. Novinář neodhaluje místo svého pracoviště.
  4. Novinář má na paměti, že omluva za nesprávné informace nebo urážlivé poznámky je ku jejich osobnímu prospěchu.
  5. Novinář se zdržuje od veřejné redakční kritiky politiků, kolegů, vlastníků nebo hostů šéfredaktora či vydavatele. Toto se nevztahuje na kritiku jejich veřejných postojů.
  6. Redakce vítá podporu řečníků.
  7. Novinář si uvědomuje, že retweety, lajky apod. mohou být považovány za názor nebo postoj šéfredaktora či vydavatele.
  8. Novinář dbá na bezpečnost svých účtů na internetu, včetně těch na sociálních sítích a udělá vše pro to, aby se ubránil před možností hackerské útoku. Pokud se tak stane nebo pokud si někdo vytvoří falešný účet pod jeho jménem, okamžitě to oznámí veřejnosti.
  9. Novinář se zdržuje od agitace nebo politického aktivismu, který by mohl prospívat jakékoliv politické straně nebo politikovi během jeho volební kampaně.
  10. Novinář nezapomíná, že upozornění na aktuální lokalitu, svou nebo svých kolegů, je může vystavovat nebezpečí.
  11. Pro případ řešení konfliktů se zakládá Komise o třech lidech. Sestává ze tří členů: předsedy (vybraný šéfredaktorem, ne z redakčních rad), zástupce šéfredaktora (vybraný správní radou z jejích řad) a novinář (vybraný shromážděním novinářů). Komise prošetří podněty od redakce nebo zástupců vlastníků a šéfredaktorovi navrhne způsob k řešení nastalého konfliktu. Komise bude fungovat po dobu jednoho roku.
Sdílet:

Hlavní zprávy