1 Přírůstek v pražské Zoo

Pražská Zoo se raduje z nečekaného narození gorilího mláděte

, NOVÉ

Témata: ,

V pražské zoologické zahradě se nečekaně narodilo gorilí mládě. Jeho matkou je čtyřiadvacetiletá samice Shinda. Matka i mládě jsou v pořádku zdraví a lze je již navštívit v pražské Zoo.

O březosti čtyřiadvacetileté Shindy chovatelé nevěděli. Už ani nevěřili, že by mládě mohla mít. Její neplodnost byla připisována hormonálnímu antikoncepčnímu tělísku, s nímž přišla v roce 2001 z Austrálie a jehož účinky trvaly oproti předpokladům o několik let déle. Shinda sice v minulosti několikrát zabřezla, ale opakovaně potratila, a vzhledem k nepravidelným cyklům jí byla nasazována hormonální léčba antikoncepcí.

V sobotu ráno k překvapení všech začala rodit a zhruba hodinu po poledni přivedla na svět zdravé mládě. „Ihned po porodu se o mládě začala vzorně starat – očistila mládě i sebe, a ačkoliv je to její první potomek, chovala se jako zkušená matka,“ uvedl kurátor Vít Lukáš. „Nyní mládě nejen vypadá, ale skutečně je naprosto v pořádku. Pije a Shinda se o něj dobře stará,“ uvedl Bobek na Facebooku.

Návštěvníci pražské zoologické zahrady si už dnes mohou prohlédnout gorilí mládě. Matce i mláděti se den po porodu daří dobře, takže byl rychle Pavilon goril otevřen pro veřejnost, sdělila Zuzana Karlíková z tiskového oddělení Zoo Praha.

Kromě matky Shindy pavilon obývá ještě gorilí samec Richard a samice Kamba, Bikira a Kijivu, která je matkou čtyř mláďat. Dvakrát rodila také samice Kamba, její mláďata ale při porodu vždy zemřela. Nová role by mohla mít pro Shindu i další význam. „Před rokem totiž přišla o vedoucí postavení mezi samicemi, ale s mládětem se jí postavení ve skupině pravděpodobně opět zvýší,“ uvedl vrchní chovatel David Vala.

Mladě gorily není jediným vzácným přírůstkem pražské Zoo v letošním roce. V lednu přišel v Troji na svět sameček hrocha obojživelného, který dostal jméno Fanda. Počátkem dubna se narodilo mládě slona. Jde o první slůně, které se v pražské Zoo narodilo a bylo zde také počato.

Čtěte také: PODÍVEJTE SE: Liberecká zoo poprvé ukázala mláďata bílých tygrů

,