Sobotku by nepodrželi komunisti, ODS ani TOP 09

VLÁDNÍ KRIZE

Sobotku by nepodrželi komunisti, ODS ani TOP 09NOVÉ 1
Domov

ren Echo24

Ani pravicová opozice ani komunisté by případnou provizorní vládu nepodpořili. Podle předsedy ODS Petra Fialy jsou jediným řešením vládní krize, která v úterý vyvrcholila tím, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil demisi vlády, předčasné volby. S tím souhlasí i předseda komunistů Vojtěch Filip. Takové řešení ale považuje za nereálné předseda druhé pravicové opoziční strany Miroslav Kalousek (TOP 09), podle nějž na to není dostatek času. Ve večerních hodinách jednalo také vedení hnutí ANO.

„Jediným řešením jsou předčasné volby a nechat rozhodnout občany. Každý týden, kdy nebude tato vláda, je dobrý,“ uvedl Fiala v pořadu Události, komentáře na České televizi, kde diskutoval s kolegy ze sněmovny. Předčasné volby by uvítal i Filip, podle Kalouska na ně ale není dostatek času. Podle Ústavy by totiž musely proběhnout nejpozději v polovině července. Volby v létě ale Kalousek odmítá. „To by bylo maření voleb, protože lidé jsou na dovolených,“ uvedl Kalousek.

Ani jeden z lídrů by ale nepřímo nepodpořil provizorní vládu, nebo takzvanou stojedničku. „Nic takového si nedovedu představit,“ uvedl Fiala. Účast v rekonstruované vládě odmítl i Filip. „KSČM nepodporovala tuto vládu a v nějaké rekonstruované podobě, nevím, co by dělala,“ uvedl Filip.

Kalousek připustil, že by byl ochotný na konkrétní téma jednat. Spolupracovat s vládou složenou ze současných koaličních stran ale nechce. „Za TOP 09 jsme připraveni ke konstruktivnímu jednání. Pokud nás koaliční strany požádají o jednání na nějaké téma, tak jsme připraveni jednat. Ale nejsme připraveni se současnými stranami vládní koalice podílet na vládě poslední tři měsíce. Jsme ale připraveni přispět k tomu, aby správa země nějakým způsobem běžela,“ dodal Kalousek.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na úterní tiskové konferenci, na které se očekávalo odvolání ministra financí Andreje Babiš (ANO), ohlásil, že podá demisi vlády. Tím překvapil nejen koaliční partnery v čele s Babišem, ale dokonce i ministry své vlastní strany. Důvodem vládního sporu je právě Babiš. Ten čelí dlouhodobé kritice zejména kvůli nákupu nedaněných jednokorunových dluhopisů od firmy Agrofert v době, kdy ji vlastnil. Týdeník Echo jako první upozornil, že Babiš kvůli možnému krácení daní čelí trestnímu oznámení a navíc neměl mít na základě prohlášení o příjmech a majetkových přiznáních na jejich nákup dostatek legálních peněz.

Ať jde Sobotka. Kazí to

Po Sobotkově nečekaném oznámení se v úterý večer sešlo také užší vedení hnutí ANO. „Dlouze jsem diskutovali s našimi ministry o dalším postupu a shodli jsem se na tom, že ideální by pro tuto vládu bylo, kdyby ji opustil pan premiér Sobotka. Vláda je úspěšná a funguje a vytvořila dobru atmosféru ve společnosti a jediný, kdo to kazí je Sobotka,“ uvedl po jednání novinářům předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek s tím, že demisi vnímají jako demisi pana premiéra.

Babiš by měl podle hnutí ANO zůstat ve vládě na postu ministra financí. Varianta odchodu ministra financí i premiéra Bohuslava Sobotky z vlády, jak řekl Babiš před jednáním, již podle všech ministrů a Faltýnka reálná není. „Kolegové řekli, že ne, tak mě přehlasovali,“ řekl pro Echo24 Babiš a následně ho v tom podpořili i ostatní ministři.

„My bychom nechtěli, aby Babiš rezignoval na svou funkci a rádi bychom, aby dokončil svůj mandát, stejně jako my,“ doplnila slova předsedy hnutí ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Ministr životního prostředí Richard Brabec na tiskové konferenci po jednání také zdůraznil, že budou chtít od premiéra vysvětlit jeho změnu postoje, jelikož se podle nich ještě ráno hovořilo pouze o odvolání Babiše a po dopoledním krátkém setkání s Milošem Zemanem už Sobotka oznámil demisi celé vlády. „Dnes jsme z médií slyšeli, že se spekuluje o tom, že pan premiér měl ještě dnes ráno jiný názor, poté se s někým potkal a odešel s názorem, že by podal demisi celé vlády a nám to připadá neuvěřitelné, že tak zásadní krok, jako je podání demise celé vlády, udělá po nějakém jednání, aniž by ho s kýmkoliv diskutoval v koalici i ve své vlastní straně,“ řekl Richard Brabec.

Sám Babiš poté v České televizi uvedl, že nemá problém s žádným sociálně demokratickým ministrem. Vadí mu podle něj jen Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec. Premiér podle něj nekomunikuje.

Čtěte také: Vládní krize: Sobotka svolal na ráno grémium strany, Babiš jde na Hrad

Může za pád vlády Kalousek nebo hokejisti? Internet ovládli vtipálci