Do Česka může přijít až deset tisíc uprchlíků ze Sýrie

ROZHODNE SE V REFERENDU?

Do Česka může přijít až deset tisíc uprchlíků ze Sýrie 1
Domov
Echo24
Sdílet:

O případném přijetí uprchlíků ze Sýrie by mohli rozhodnout Češi v celostátním referendu. Zatím nicméně není jasné, kolik Syřanů by mělo přijít. Bude se o tom debatovat uvnitř Evropské unie. V Otázkách Václava Moravce České televize to prohlásil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Německo prý uvažuje o tom, že by přijalo 140 tisíc běženců ze Sýrie. Během jednání se svým německým protějškem Chovanec hovořil o tom, že by Česko mohlo přijmout 5 tisíc nebo dokonce až 10 tisíc lidí. Část "zátěže" by měly přijmout i další evropské státy. ,,Česká republika je v tomto zatím velmi zdrženlivá. Je potřeba o tom vést velmi podrobnou diskusi a dokonce si myslím, že toto může být otázka pro referendum," zdůraznil Chovanec.

Podle něj je ale proces případného přijetí běženců na samotném začátku. ,,My si dnes vymezujeme pozici. Já za ministerstvo vnitra říkám, že musíme být velice obezřetní, koho pustíme na území České republiky,“ uvedl Chovanec.

Česko podle Chovance zatím nemá od EU „na stole“ požadavek, kolik emigrantů by mělo přijmout. ,,Tu diskusi zatím lze vést pouze akademicky, jestli jsme, nebo nejsme připraveni,“ řekl ministr. Ministři vnitra zemí EU budou o této problematice jednat v pátek v Bruselu. O tom, jaký postoj má Chovanec na schůzce hájit, chce hovořit s kolegy z kabinetu na pondělním jednání vlády.

Podle ministra letos meziročně vzrostl počet uprchlíků ze Sýrie, kteří byli zachyceni v Česku o 380 procent. ,,Není to závratné číslo, je to přes 100 lidí,“ upozornil Chovanec. Podle něj jde o varovný trend, přestože Česko nepatří mezi cílové země. Ministr také dodal, že většinou se daří uprchlíky vracet do zemí, z nichž přišli. Za riziko však považuje především návrat bojovníků z evropských zemí, kteří bojují na straně Islámského státu.

Čtěte také: Hrozba? Do Česka přicházejí nelegální migranti ze Sýrie

Sdílet:

Hlavní zprávy