Je jim sedm let. Kouřit nesmí. Pěstovat tabák ano. A to v USA!

Dětská práce v USA

Je jim sedm let. Kouřit nesmí. Pěstovat tabák ano. A to v USA!
Zemědělci pracující na tabákových polích v Kentucky (2008). Foto: Associated Press
2
Svět
Sdílet:

Musí jim být nejméně osmnáct let, aby si mohly koupit cigarety. Čekají do jednadvaceti, než jim legálně prodají alkohol. Sklízet tabák a denně pracovat s nikotinem mohou ale děti klidně už v sedmi letech. Že takových případů z Číny, střední Asie nebo některých částí Balkánu známe tisíce? Problém, na který upozornila mezinárodní organizace pro lidská práva Human Right Watch, se odehrává přímo ve Spojených státech. Informace přinesla zpravodajská agentura Associated Press.

Alarmující zpráva z Human Rights Watch, kterou mezinárodní organizace vydala teprve minulý týden, přináší detailní poznatky z rozhovorů s více než 140 dětmi z východní části USA. Ty totiž mohou legálně pracovat na polích a farmách v Severní Karolíně, Kentucky, Tennessee, Virginii či jinde v Americe, kde se hojně pěstuje tabák. A to třeba už v sedmi letech. Podle zjištění organizace, děti často pracují v nebezpečných a extrémně horkých podmínkách, navíc bez odpovídajícího vybavení. Situaci monitorovala organizace dva roky.

„K zaměstnání sedmiletého dítěte na tabákové farmě stačí souhlas rodičů.“

Hlavní problém je zákon. Například u nás nemohou děti do 15 let oficiálně pracovat. Se souhlasem rodičů a potvrzením úřadu práce mohou však vykonávat umělecké či kulturní činnosti a pracovat v reklamě.

Naopak v Americe to, co se na farmách děje, je v podstatě legální. Tamní zákony dovolují, aby v zemědělství pracovaly děti bez věkového omezení, a to dokonce i za hazardnějších podmínek a s delší pracovní dobou, než v jiných odvětvích. K zaměstnání třeba i sedmiletého dítěte na „plantážích“ tak postačí souhlas rodičů.

Nevládní organizace se přesto rozhodla situaci řešit a snaží se na tuto neúplnost pracovního práva upozornit. „Spojeným státům se vlastní vinou nepodařilo ochránit své rodiny a děti před nebezpečím ohrožujícím jejich zdraví a bezpečnost. To zahrnuje i tabákové firmy,“ prohlásila Margaret Wurthová, dětská právnička a zároveň spoluautorka výstupní zprávy HRW. „Zemědělství vyžaduje už samo o sobě tvrdou práci. Ale pro děti, pracující na tabákových plantážích, je práce ještě těžší, protože nemají požadovanou ochranou výstroj. Často z pesticidů i zvrací,“ dodala právnička. 

Děti, které vypovídaly pro zprávu HRW v roce 2012 a 2013, shodně upozorňovaly na bolesti břicha, hlavy, nevolnost a časté zvracení. Tedy klasické symptomy odpovídají příznakům otravy nikotinem. K té dochází, když pracovníci při manipulaci s tabákovými rostlinami absorbují návykovou látku přes kůži.

Podle uvedených informací je na farmách běžnou praxí přetahování pracovní doby bez příplatků, práce v extrémních teplotách bez přestávek a především všude chybí ochranné pomůcky.

„Na větších farmách mohou pracovat děti od 12 let, na těch menších dokonce neexistuje žádné věkové omezení.“

Neexistují žádné oficiální statistiky, kolik dětí na amerických polích skutečně pracuje. Je proto těžké říci, jak běžnou praxí práce dětí je. Na větších farmách mohou pracovat děti od 12 let, na těch menších dokonce neexistuje žádné věkové omezení. Vetšinou se jedná o děti přistěhovalců, kteří vydělávají peníze společně se svými rodiči. Jediná stanovená podmínka v pracovním zákoně nařizuje, aby práce nezasahovala do povinné školní docházky. Během letních prázdnin si zde může vydělávat jakékoliv dítě, pravděpodobně z chudší rodiny. 

Na situaci reagoval i předseda americké kampaně Za děti bez tabáku, Matt Mayers. Kampaň bojuje za snížení užívání návykových látek po celém světě. „Je skutečně ostudné, že v roce 2014 mohou děti klidně pracovat v tabákových farmách. Navíc je dobře známo velké nebezpečí, jak kvůli nikotinu, tak kvůli pesticidům, které se používají na udržování tabákových keřů,“ řekl Mayers pro zpravodajský portál NPR s tím, že v americkém pracovním právu je neomluvitelná díra.  

„Řádky jsou velmi úzké a rostlina je opravdu velká, takže tam prostě máte pocit, že se dusíte. Chcete prostě přestat a nedělat to už nikdy víc.“

Eddie Ramirez je jedním z dětí, které odpovídalo ve zprávě Human Right Watch. Teprve patnáctiletý chlapec pracuje na tabákové farmě v Severní Karolíně každé léto už několik let. Po pravidelných dvanáctihodinových směnách trpí pravidelně bolestmi břicha a celkovou slabostí. „Ráno je tabák vždycky mokrý kvůli padlé rose. Řádky jsou velmi úzké a rostlina je opravdu velká, takže tam prostě máte pocit, že se dusíte. Chcete prostě přestat a nedělat to už nikdy víc,“ říká Eddie, který je teprve v osmé třídě a k práci na farmě byl najat zprostředkovatelskou firmou. Jeho rodina se do Spojených států přistěhovala z Hondurasu. A na polích začal pracovat společně se svojí matkou už od 12 let.

Na těžké práci není nic špatného

V roce 2011 navrhlo ministerstvo práce změny, které by zakázaly dětem do 16 let na tabákových farmách pracovat. Americký kongres se však bránil a následující rok byly navrhované změny staženy. Světové tabákové společnosti jsou prý prací malých dětí u svých dodavatelů „znepokojeny“, k zajištění odpovídajícího pracovního prostředí a posílení právních předpisů k jejich ochraně zatím ale nijak nepřispěly.  

„Lidi dneska zacházejí do extrémů, když se snaží chránit každého před vším.“

„Lidi dneska už zacházejí do extrémů, jak se snaží chránit každého před vším,“ vyjádřil se například americký senátor Paul Hornback, který sám pracoval na tabákových polích jako desetileté dítě. Nyní provozuje obdobný byznys. Sklízí tabákové listy v Shelby County, což je oblast státu Illinois a také v Kentucky. „Je to těžká manuální práce, ale na té přece není nic špatného,“ dodává s tím, že federální předpisy zajišťují tamějším pracovníkům dostatečnou ochranu a není nutné vymýšlet žádná další opatření. 

Mezinárodní organizace vyzývá tabákové společnosti, aby děti z polí stáhly. Jak vyplývá ze zveřejněné zprávy, nejkomplexnější politiku k ochraně dětské práce zajišťuje tabákový gigant Philip Morris International. Ředitel oddělení pro vnější politiku Miguel Coleta podporuje zastavení jakékoliv pro děti nebezpečné práce. Podle něj jsou ale děti mladší osmnácti let jsou povětšinou na farmách zaměstnány za správných podmínek. „Jsou jim na farmě přiděleny takové práce, které odpovídají jejich věku a neohrožují zdraví a budoucnost,“ řekl Coleta. 

Největší američtí tabákoví lídři (včetně Altria, R. J. Reynolds) se proti zprávě HRW brání. Údajně vyžadují od svých dodavatelů, aby pracující děti dostatečně chránili a navíc doporučení zakázat mladistvým pracovat na polích je v rozporu s běžnými zemědělskými praktikami a s tím, co je ve Spojených státech uzákoněno.“

Byznys na prvním místě

Plodina, která dokáže zafinancovat provoz některých amerických měst, přináší tamějším firmám obrovský byznys a výrazně ovlivnila kulturu celého světa. Podle nynějších informací amerického magazínu Time zajistí globální tabákový průmysl Americe ročně příjmy ve výši přibližně 500 miliard dolarů.

Rostlina, kvůli které ročně na světě zemře přes 6 milionů lidí v souvislosti s kouřením a jím způsobenými nemocemi, se Evropě představila společně s objevením Ameriky. Roku 1492 ji na jedné ze svých lodí přivezla Kolumbova výprava a rostlině, jejíž listy obsahují vysoké množství návykové látky, propůjčil své jméno francouzský velvyslanec Jean Nicot. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit