Vstali noví agitátoři: proč velké spolky pomáhají Babišovi spustit EET
Když chtěli komunisté kolektivizovat české zemědělství, objížděli jejich agitátoři vesnice. Přesvědčovali sedláky, aby se „dobrovolně“ zbavili svého majetku, aby svoje pole, dobytek a stroje vložili do družstva, protože teprve potom, kolektivně hospodaříce, se budou mít dobře. A když to nešlo po dobrém, šli na to agitátoři bolševicky po zlém.
Taky živnostníci dostali svůj díl. Těm byla rovnou živnost odebrána a zestátněna, případně jim komunisté také založili, jak jinak, družstva. A opět přišli na scénu agitátoři, aby živnostníkům vysvětlili, že jim tak přece bude líp, protože jen stát ví, co je dobré a stát bude jejich živnosti nejlépe provozovat. Někteří živnostníci mohli dokonce své provozovny dále vést, mohli dál dělat své řemeslo, protože jim to agitátoři blahosklonně dovolili. Ovšem již jen jako zaměstnancům komunálu.
Zdálo by se, že už je to dávno. To vše se odehrávalo před šedesáti lety a poměry se od té doby změnily. I když…
Po dvaceti letech směrování k svobodné společnosti se kolo dějin nenápadně obrací. Vrátila se doba, kdy stát je opět ten nejchytřejší, stát má o všem vědět a stát chce o všem rozhodovat. Stát přebírá kontrolu nad malými podnikateli a živnostníky. A vytváří si k tomu patřičné nástroje – registry, zákony, sankce.
Jeden by čekal, že různé podnikatelské a živnostenské spolky budou takové rozpínavosti státu bránit. Jiný by čekal, že lidé, kteří stojí v čele takových spolků, se státu postaví a budou se s politiky a úředníky přít ve prospěch podnikatelů a živnostníků. Ale ne, oba, ten první i ten druhý se velmi pletou. Naopak, vedoucí představitelé velkých spolků spolupracují se státem a dokonce pomáhají státu vysvětlovat, zavádět, dolaďovat. Vstali noví agitátoři.
Jeden příklad za všechny. Těžko uvěřitelné se děje kolem spuštění elektronické evidence tržeb. Již v průběhu jara a léta 2015, kdy se velmi diskutovalo zavedení EET a kdy se zvedla vlna odporu proti ní, našli se dva představitelé podnikatelských spolků, kteří velmi podpořili ministra Babiše v jeho nesmyslném záměru zavést u nás EET – Karel Havlíček, předseda AMSP a Vladimír Dlouhý, prezident HK ČR. (Jen poznámka jako vsuvka: Proč je záměr zavést EET nesmyslný? Stačí se podívat na Chorvatsko, odkud jej Babiš okopíroval.)
Oba pánové vystupovali během roku 2015 ve prospěch EET, vykládali, jak to narovná podnikatelské prostředí, jak je třeba jít s dobou a komunikovat se státem elektronicky atd. Podle obsahu sdělení a použitých argumentů nebylo poznat, zda mluvil Andrej Babiš, úředníci ministerstva financí, generální ředitel finanční správy nebo představitel podnikatelského spolku. Už to samo o sobě je divné. Něco není v pořádku.
Zákon o evidenci tržeb vstoupil v platnost. Máme sice naději, že jej Ústavní soud zruší či alespoň pozastaví, ale spoléhat na to nemůžeme. Zato se můžeme spolehnout na to, že se Andrej Babiš a jeho lidé znemožní, protože zavedení EET bude blamáž. Je velmi pravděpodobné, že to nebude dobře fungovat, že EET nepodpoří zvýšení výběru daní, systém bude padat, ukáže se, že je vše mnohem dražší, než slibovalo ministerstvo financí atd. Člověk by opět čekal, že tentokrát se již pánové Havlíček a Dlouhý budou držet zkrátka. Ať se stát stará, ať ukáže Andrej Babiš, jak to zvládne. A opět se člověk mýlí.
Pánové Dlouhý a Havlíček vyrazili státu a panu Babišovi na pomoc. Vysvětlovací web, internetová poradna, kampaň na Facebooku pod názvem „EET ANO, ale“, společné výjezdy s pracovníky finanční správy do krajských měst. Pan Dlouhý dokonce vyjádřil obavy, že by zavedení EET mohly provázet potíže. Jak hezky napsal: „…živnostníci opravdu nemají dostatek informací, řada věcí je nedomyšlená a celé spuštění EET může skončit pořádným průšvihem“ (zdroj: Fb Vladimíra Dlouhého).
Shrňme si to. Předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků a prezident Hospodářské komory ČR podpořili přijetí zákona o evidence tržeb, zjevně zaměřeného proti malým podnikatelům a živnostníkům. Nyní pomáhají státu s hladkým zavedením EET. Místo, aby nechali ministra, který špiní malé podnikatele a živnostníky, ať se znemožní, pomáhají mu vše zvládnout. Suplují práci státu, snaží se, aby se stát neblamoval, přesvědčují, vysvětlují, propagují, vyjednávají výjimky a kosmetické úpravy zákona. A vydávají vše za pomoc podnikatelům a živnostníkům. Faktem ovšem zůstává, že je to především pomoc státu a panu Babišovi.