1 Sebevraždy v bakovnictví

Top manažer skočil ze střechy banky. Letos už 13. případ

Smrt manažera londýnské pobočky JP Morgan Gabriela Mageeho šokovala v lednu finanční svět. Skočil z výškové budovy společnosti. Teď vyšetřovatelé potvrdili, že šlo o sebevraždu. Jde už o třináctý případ v oboru od začátku tohoto roku. Zvyšují se tak obavy, že psychický tlak v oblasti investičního bankovnictví je dlouhodobě neúnosný.

Práce v top managementu finančního sektoru způsobuje stres, úzkost a deprese. V některých případech to může vést i k sebevraždě. Ke krajnímu řešení se rozhodl i vysoce postavený muž banky JP Morgan Gabriel Magee. Skočil z vrchu třiatřiceti patrové budovy evropského ústředí společnosti v Londýně letos v lednu. Potvrdila to závěrečná zpráva vyšetřovatelů.

Podle zprávy bylo za tímto rozhodnutím devětatřicetiletého Mageeho nezdar v osobním životě. Rok před smrtí se mu rozpadl vztah s přítelkyní. Následovaly úzkostné stavy a deprese, které začaly ovlivňovat i jeho výkon v práci. „Jsem si jistá, že ho žádná osoba nestrčila a že skočil sám... Byl to promyšlený čin,“ řekla vyšetřovatelka Mary Hassellová.

Magee byl viceprezidentem oddělení IT ve společnosti JP Morgan, v jednom z nejstarších finančních domů na světě. Podle známých Magee velmi těžce nesl rozchod se svou přítelkyní a vyhledal i odbornou pomoc. V práci mu byla povolena posléze pružná pracovní doba, jelikož jeho osobní život začal ovlivňovat kvalitu jeho profesního výkonu.

Z přezkumu bezpečnostní kamer vyplynulo, že se Magee pomocí nalezených přístupových karet snažil dostat na střechu výškové budovy mnohokrát před svou smrtí. I jeho poznámky v počítači naznačovaly, že o sebevraždě uvažuje.

13 sebevražd top manažerů

Mageeho případ je třináctým v oboru od začátku tohoto roku. Prvním ze zemřelých byl na začátku ledna William Broeksmit, bývalý ředitel největší německé banky Deutsche Bank. Oběsil se. Údajně byl spojen s manipulacemi trhu se zahraničními měnami. Následovalo úmrtí Mageeho. Několik týdnů po něm spáchal sebevraždu další manažer společnosti JP Morgan Mike Dueker, tentokrát v Hong Kongu. Na svůj život si sáhli i další zaměstnanci banky: Ryan Henry Crane a později Kennetrh Belland.

Podobný osud postihl i ředitele společnosti American Title Services Richarda Talleyho. Ten se prostřílel pistolí na hřebíky. Zemřel i Tom Dickenson, ředitel společnosti Swiss Re AG. Okolnosti jeho smrti jsou ale stále nejasné. K tragédii došlo i v rodině bývalého ředitele banky ABN Amro Jana P. Schmittmanna. Schmittmann si ale sebou na smrt vzal i svoji manželku a jednu z dcer. 

Některé velké londýnské banky teď pracují na tom, aby řešily problémy se stresem a s depresemi u svých zaměstnanců. Spojily své síly s charitativními organizacemi a založily v Londýně Městské centrum pro duševní zdraví. To poskytuje profesionální služby pro top finančníky. Jeho hlavním úkolem je umožnit jim mluvit o svém psychickém stavu.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.