1 OCHRANA PŘED VÁLKOU I ISLAMISTY

Národní muzeum pomůže památkám ve válkou zkoušené Sýrii

, NOVÉ

Témata: , ,

Pomoc s konzervací památek a jejich uložením nebo školení odborníků nabízí české Národní muzeum Sýrii, kde kromě utrpení lidí válka přináší i ničení památek. Detaily pomoci dohodl s generálním ředitelem syrských památek a muzeí Mamúnem Abdulkarimem ředitel Národního muzea Michal Lukeš při své návštěvě Sýrie minulý týden.

Ve čtvrtek o tom informovala Lucie Broncová z Národního muzea. Pomoc je součástí rozvojové a humanitární asistence v Sýrii, kterou česká vláda schválila letos v červnu.

Národní muzeum se do programu zapojilo ve spolupráci s ministerstvem zahraničí a ministerstvem kultury. „Přímo na místě jsem měl možnost vidět, že nejvíce válkou trpí obyčejní lidé, celé rodiny, děti. Vedle lidského utrpení je smutný pohled i na cíleně ničené památky, které jsou součástí kulturního dědictví celého světa a z nichž mnoho je zapsáno na seznam UNESCO,“ uvedl Lukeš důvody, proč se muzeum rozhodlo zapojit se do záchrany a restaurování archeologických a historických artefaktů v Sýrii, a pomoci tak zachraňovat poklady světové historie.

V první etapě pomoci se dohodlo prostřednictvím dodávek humanitární pomoci podpořit syrskou památkovou péči materiálem pro konzervování, restaurování a uložení archeologických artefaktů s přihlédnutím k památkám UNESCO. V restaurátorských dílnách Národního muzea budou moci být konzervovány a restaurovány historické předměty.

Národní muzeum bude také školit syrské odborníky v oblastech restaurování a digitalizace kulturního dědictví. V roce 2017 by pak měla být v Praze fotografická výstava o zničených památkách v Sýrii a v roce 2019 výstava unikátních historických a archeologických předmětů.

Národní muzeum má s podobnou spoluprací v zahraničí zkušenosti. Už několik let se angažuje v Súdánu, Afghánistánu či Alžírsku. Od roku 2009 posílá do Súdánu stálou archeologickou expedici, jíž se podařilo objevit významné architektonické památky a artefakty. Národní muzeum také uspořádalo výstavu Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu, která představila jedinečné předměty z Národního muzea Afghánistánu. Zapůjčené předměty se navíc konzervovaly a restaurovaly a zkoumaly v dílnách Národního muzea.

Čtěte také: ‚Peroutkův článek‘ je samozřejmě falešný, potvrdilo Národní muzeum

Školu v syrském Aleppu zasáhly střely. Zemřely čtyři děti

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.