Národní muzeum pomůže památkám ve válkou zkoušené Sýrii
OCHRANA PŘED VÁLKOU I ISLAMISTY
Pomoc s konzervací památek a jejich uložením nebo školení odborníků nabízí české Národní muzeum Sýrii, kde kromě utrpení lidí válka přináší i ničení památek. Detaily pomoci dohodl s generálním ředitelem syrských památek a muzeí Mamúnem Abdulkarimem ředitel Národního muzea Michal Lukeš při své návštěvě Sýrie minulý týden.
Ve čtvrtek o tom informovala Lucie Broncová z Národního muzea. Pomoc je součástí rozvojové a humanitární asistence v Sýrii, kterou česká vláda schválila letos v červnu.
Národní muzeum se do programu zapojilo ve spolupráci s ministerstvem zahraničí a ministerstvem kultury. „Přímo na místě jsem měl možnost vidět, že nejvíce válkou trpí obyčejní lidé, celé rodiny, děti. Vedle lidského utrpení je smutný pohled i na cíleně ničené památky, které jsou součástí kulturního dědictví celého světa a z nichž mnoho je zapsáno na seznam UNESCO,“ uvedl Lukeš důvody, proč se muzeum rozhodlo zapojit se do záchrany a restaurování archeologických a historických artefaktů v Sýrii, a pomoci tak zachraňovat poklady světové historie.
V první etapě pomoci se dohodlo prostřednictvím dodávek humanitární pomoci podpořit syrskou památkovou péči materiálem pro konzervování, restaurování a uložení archeologických artefaktů s přihlédnutím k památkám UNESCO. V restaurátorských dílnách Národního muzea budou moci být konzervovány a restaurovány historické předměty.
Národní muzeum bude také školit syrské odborníky v oblastech restaurování a digitalizace kulturního dědictví. V roce 2017 by pak měla být v Praze fotografická výstava o zničených památkách v Sýrii a v roce 2019 výstava unikátních historických a archeologických předmětů.
Národní muzeum má s podobnou spoluprací v zahraničí zkušenosti. Už několik let se angažuje v Súdánu, Afghánistánu či Alžírsku. Od roku 2009 posílá do Súdánu stálou archeologickou expedici, jíž se podařilo objevit významné architektonické památky a artefakty. Národní muzeum také uspořádalo výstavu Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu, která představila jedinečné předměty z Národního muzea Afghánistánu. Zapůjčené předměty se navíc konzervovaly a restaurovaly a zkoumaly v dílnách Národního muzea.