Národní muzeum pomůže památkám ve válkou zkoušené Sýrii

OCHRANA PŘED VÁLKOU I ISLAMISTY

Národní muzeum pomůže památkám ve válkou zkoušené SýriiNOVÉ
Ilustrační snímek zachycuje vítězný oblouk Septimia Severa, který se nacházel v syrské Palmýře. Oblouk zničili islámisté 4. října 2015. Foto: FOTO: Wikipedia
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Pomoc s konzervací památek a jejich uložením nebo školení odborníků nabízí české Národní muzeum Sýrii, kde kromě utrpení lidí válka přináší i ničení památek. Detaily pomoci dohodl s generálním ředitelem syrských památek a muzeí Mamúnem Abdulkarimem ředitel Národního muzea Michal Lukeš při své návštěvě Sýrie minulý týden.

Ve čtvrtek o tom informovala Lucie Broncová z Národního muzea. Pomoc je součástí rozvojové a humanitární asistence v Sýrii, kterou česká vláda schválila letos v červnu.

Národní muzeum se do programu zapojilo ve spolupráci s ministerstvem zahraničí a ministerstvem kultury. „Přímo na místě jsem měl možnost vidět, že nejvíce válkou trpí obyčejní lidé, celé rodiny, děti. Vedle lidského utrpení je smutný pohled i na cíleně ničené památky, které jsou součástí kulturního dědictví celého světa a z nichž mnoho je zapsáno na seznam UNESCO,“ uvedl Lukeš důvody, proč se muzeum rozhodlo zapojit se do záchrany a restaurování archeologických a historických artefaktů v Sýrii, a pomoci tak zachraňovat poklady světové historie.

V první etapě pomoci se dohodlo prostřednictvím dodávek humanitární pomoci podpořit syrskou památkovou péči materiálem pro konzervování, restaurování a uložení archeologických artefaktů s přihlédnutím k památkám UNESCO. V restaurátorských dílnách Národního muzea budou moci být konzervovány a restaurovány historické předměty.

Národní muzeum bude také školit syrské odborníky v oblastech restaurování a digitalizace kulturního dědictví. V roce 2017 by pak měla být v Praze fotografická výstava o zničených památkách v Sýrii a v roce 2019 výstava unikátních historických a archeologických předmětů.

Národní muzeum má s podobnou spoluprací v zahraničí zkušenosti. Už několik let se angažuje v Súdánu, Afghánistánu či Alžírsku. Od roku 2009 posílá do Súdánu stálou archeologickou expedici, jíž se podařilo objevit významné architektonické památky a artefakty. Národní muzeum také uspořádalo výstavu Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu, která představila jedinečné předměty z Národního muzea Afghánistánu. Zapůjčené předměty se navíc konzervovaly a restaurovaly a zkoumaly v dílnách Národního muzea.

Čtěte také: ‚Peroutkův článek‘ je samozřejmě falešný, potvrdilo Národní muzeum

Školu v syrském Aleppu zasáhly střely. Zemřely čtyři děti

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články