Rath vinen. Trest: 8 let a 6 měsíců. A propadnutí majetku

ROZSUDEK

Rath vinen. Trest: 8 let a 6 měsíců. A propadnutí majetkuAKTUALIZUJEME 1
Domov

Echo24

Bývalý středočeský hejtman a poslanec ČSSD David Rath se dopustil korupce a je vinen. Soud ho odsoudil na 8 let a 6 měsíců vězení a také k propadnutí majetku. Spoluobžalovaná Lucie Novanská byla odsouzena na pět let. Oznámil to soudce Robert Pacovský ze senátu Krajského soudu v Praze. Čtení rozsudku se David Rath vyhnul a k soudu nedorazil. Rath místo toho chystá brífink v Hostivici, kde žije. Rozsudek není pravomocný, Rath se odvolá.

Soud uznal Ratha a slovenskou podnikatelku Luciu Novanskou vinnými z korupce a ovlivňování zakázek ve Středočeském kraji. Trest sdělil soudce Robert Pacovský po zhruba 70 minut trvajícím čtení rozsudku.

Na vyhlášení rozsudku se nedostavil Rathova ani spoluobžalovaná Lucia Novanská. S vyhlášením rozsudku ve své nepřítomnosti ale souhlasila.

Rathovi za přijetí milionových úplatků v souvislosti s veřejnými zakázkami hrozilo až 12 let vězení, žalobce Jirát navrhoval nejméně devět let a propadnutí majetku.

„Odvolám se v každém případě. Celé je to exemplární divadlo. Se spravedlností to nemá nic společného,“ řekl Rath ještě během čtení rozsudku pro ČT. „Teď ordinuji, dal jsem přednost pacientům před tím divadlem, jehož výsledek mi byl předem řečen.“

Soud potrestal Ratha kromě 8,5 roku vězení peněžitým trestem zhruba 20 milionů korun. Peněžitý trest se týká osmi milionů zabavených při domovní prohlídce, sedmi milionů, které měl Rath v krabici od vína při zatčení policií v polovině května 2012 v Rudné u Prahy, pěti milionů, které má v úschově u advokáta na účtu, a částky 44 500 eur. Žalobce navrhoval propadnutí veškerého majetku.

Čtěte také: Proč David Rath vyhraje

Rath od vypuknutí kauzy v polovině května 2012 vinu popírá a hlavní líčení u Krajského soudu v Praze označuje jako politický proces. Hlavní líčení začalo v srpnu 2013.

Novanské, která podle obžaloby organizovala údajně ovlivněné soutěže o veřejné zakázky, hrozí až deset let vězení. Jirát pro ni navrhl pět až šest let a peněžitý trest milion korun.

Případ Ratha a Novanské vyčlenil soud do samostatného jednání letos kvůli průtahům. Ve druhé části kauzy uložil v dubnu tresty devíti lidem od pěti do 7,5 roku a podmínky.

Obžaloba viní bývalého významného politika známého svými řečnickými vystoupeními ve Sněmovně z ovlivňování veřejných zakázek týkajících se oprav budov a modernizace nemocnic ve Středočeském kraji. Šlo údajně o opravu zámku Buštěhrad a vybavení do nemocnic v Kladně, Kolíně a Mladé Boleslavi. Podle Jiráta měly obchodní soutěže předem vybraného vítěze, což provázela korupce a úplatky celkem v řádu desítek milionů korun.