1 Rusové na Krymu

Ruská policie provedla razii v televizi krymských Tatarů

, NOVÉ

Razii ve studiích krymskotatarské televizní stanice ATR provedla v krymském Simferopolu asi padesátka ruských policistů se samopalníky. Podle pracovníků redakce policisté zastavili vysílání stanice, zabavili videoarchiv a odnesli počítačové vybavení. Zásah odsoudila Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která postup ruské policie označila za neospravedlnitelný.

Policisté podle ruského vysílání rozhlasové stanice Rádio Svoboda vtrhli do kanceláří tatarské televize dopoledne a jejich akce může prý trvat až do úterního rána. Mluvčí ruských vyšetřovatelů Vladimir Markin v Moskvě novinářům řekl, že razie souvisí s údajnou vraždou dvou obyvatel Krymu loni v únoru. K vražednému útoku mělo podle Markina dojít při demonstraci proti provokacím ruské armády na ukrajinském poloostrově, který o měsíc později Rusko připojilo ke svému území.

Asi čtvrtmilionová tatarská menšina se proti ruskému záboru ostře postavila a už bezmála rok je podle jejích představitelům vystavena represím ruských úřadů. Neformální vůdce krymských Tatarů Mustafa Džemilev, který je poslancem ukrajinského parlamentu, z rozhodnutí ruských soudců na rodný Krym pět měsíců nesmí.

Čtěte také: Šikana ruské tajné služby vůči krymským Tatarům pokračuje

"V Evropě nelze podobné praktiky tolerovat," komentovala dnes razii v krymském televizním studiu Dunja Mijatovičová, zmocněnkyně OBSE pro svobodu tisku. "Pro krymské Tatary je velmi důležité, aby měli možnost dozvídat se informace právě z tohoto televizního kanálu," uvedla Mijatovičová v prohlášení.

Budova ATR je podle ruských médií obklíčena policií, která nikoho nevpouští ven ani dovnitř. "Řekli nám, abychom nepočítali s dnešním návratem domů," řekla telefonicky Rádiu Svoboda redaktorka ATR Lilija Budžorovová. "Soudě podle toho, co si odnesli, bude vyslání nemožné," dodala.

V okolí redakce ATR se shromáždil dav několika set krymských Tatarů, kteří proti akci ruské policie hlasitě protestují. "Policisté demonstraci pečlivě filmují s odůvodněním, že mítink je zakázaný. Okupační moc se nedokáže smířit s tím, že na poloostrově stále ještě pracují novináři, pro něž je vědomí vlastní důstojnosti a cti silnější než strach," napsal ve Facebooku šéf neoficiálního krymskotatarského parlamentu Refat Čubarov. 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.