Šikana ruské tajné služby vůči krymským Tatarům pokračuje

Zátah na mešitu

Šikana ruské tajné služby vůči krymským Tatarům pokračujeNOVÉ
Ilustrační foto. Foto: Wikipedie
4
Svět
Echo24
Sdílet:

Ruská tajná služba vtrhla do mešity ve městě Jalta a zabavila zakázanou islámskou literaturu. Je to další známka šikany vůči místní komunitě krymských Tatarů. Zpráva se rozšířila ze sociální sítě Twitter, kam o incidentu psali místní obyvatelé. Informovalo o tom Rádio Svobodná Evropa.

Členové ruské tajné služby FSD strávili prohledáváním mešity přibližně pět hodin. Podobné akce tajné služby a místní vlády nejsou v poslední době výjimečné. Jejich cílem nejsou jen mešity, ale i domovy Tatarů. Při domovních prohlídkách se nejčastěji zabavuje náboženská literatura.

Minulý týden zastavili maskovaní muži světově uznávaného odborníka na domorodé národy Nadira Bekira, když chtěl odcestovat na konferenci OSN do New Yorku. Jen pár dní před tím ruská policie bez udání důvodu obklíčila sídlo neoficiálního parlamentu krymských Tatarů v Simferopolu.

Čtěte také: Krymský Tatar na konferenci OSN nedorazí, násilím mu vzali pas

Vztahy mezi Tatary a místními úřady jsou vyostřené od březnového obsazení Krymu Ruskem. Tataři se proti tomuto kroku postavili a jejich předáci označují současnou vládu za okupanty.

Premiér Krymu: Pomoc nemůže očekávat nikdo, kdo odmítá uznat důsledky obsazení Krymu Ruskem a neuznává politické vůdce země. Naopak, takový člověk bude čelit vyšetřování podle platných zákonů.

Premiér autonomní republiky Krym Sergej Aksjonov v rozhovoru pro pondělní vydání ruského deníku Kommersant uvedl, že stížnosti Tatarů bude řešit. Dodal však, že vina je na obou stranách. Slíbil, že bude oběma stranám měřit stejným metrem.

„Kdokoliv bude stavět lidi proti sobě na na základě etnických odlišností – bude buď deportován z Krymu, nebo půjde do vězení,“ uvedl Aksjonov podle deníku The Moscow Times.

Čtěte také: Krymští Tataři se musí vystěhovat ze svých domů, nařídila vláda

Aksjonov také prohlásil, že krymští Tataři se opakovaně snaží „,morálně ponížit Rusy“. Připomněl demonstraci z 18. května, během níž si etnikum připomíná rok 1944, kdy sovětský vůdce Stalin nechal deportovat krymské Tatary na Sibiř a Ural. Aksjonov zpochybnil také legitimitu nejvyššího zastupitelského orgánu Tatarů – parlamentu nazývaného medžlis.

Dodal také, že pomoc nemůže očekávat nikdo, kdo odmítá uznat důsledky obsazení Krymu Ruskem a neuznává politické vůdce země. Naopak, takový člověk bude čelit vyšetřování podle platných zákonů.

Čtěte také: 18. květen. Den, kterého se Rusové báli

Sdílet:

Hlavní zprávy